Krótka 6

historia

79. rocznica Marszu Śmierci
2024.01.23
Źródło ilustracji: Archiwum Muzeum Stutthof
24 stycznia w Pruszczu Gdańskim odbędą się doroczne uroczystości związane z upamiętnieniem rocznicy Marszu Śmierci. Obchody rozpoczną się zapaleniem zniczy i złożeniem kwiatów w miejscu pamięci przy ul. Powstańców Warszawy o godzinie 10.00, następnie uroczystość przeniesie się pod pomnik przy ul. Mickiewicza, gdzie pół godziny później również zostaną zapalone znicze i złożone kwiaty.
8 lutego w Domu Wiedemanna o godzinie 18:00 odbędzie się promocja książki poświęconej Marszowi Śmierci wydanej przez Muzeum w Sztutowie.
W tym miejscu winni jesteśmy kilka zdań przypomnienia.
25 stycznia 1945 r., o godzinie 06.00 wyruszyła pierwsza kolumna ewakuacji Obozu Koncentracyjnego Stutthof. Decyzję o ewakuacji podjęto w związku z nieuchronnie zbliżającym się od wschodu frontem, zajmującym kolejne miejscowości Warmii i Powiśla. W dziewięciu kolumnach wyruszyło łącznie 11 000 niedożywionych, nieodpowiednio ubranych więźniów, wycieńczonych obozową codziennością jeszcze przed wymarszem. Niemieccy mieszkańcy Żuław, Pruszcza, a później wiosek gdańskich wyżyn, zostali skonfrontowani z makabrycznym obrazem – konsekwencją działań niemieckich ostatnich 5 lat.
Niemal połowa z więźniów mijających tutejszych mieszkańców, przegrała walkę z trudami zimowej męczarni, umierając z wycieńczenia, bądź stając się ofiarami egzekucji, których jedynym celem było utrzymanie tempa marszu.
Jednym z przystanków marszu był teren podobozu w Pruszczu. By nie doprowadzić do kontaktu maszerujących jeńców z więźniami w Pruszczu i Rusocinie, przygotowano znajdujące się przy drodze do Pruszcza baraki warsztatowe. Według dzisiejszego stanu wiedzy, w tym czasie nie planowano wymarszu więźniów z podobozów Pruszcza i Rusocina.
Od lat mieszkańcy miejscowości na trasie przemarszu upamiętniają te tragiczne wydarzenia obeliskami, ustawianymi wzdłuż trasy.
W ostatnich latach przybywa opracowań na temat obozu Stutthof. Już nie długo ukaże się kolejna publikacja, poświęcona tym razem samemu marszowi śmierci. Wszystkich zainteresowanych tymi tragicznymi dniami w historii Pomorza zapraszamy już 8 lutego do Domu Wiedemanna na wieczór promocyjny książki.

Źródło ilustracji: Archiwum Muzeum Stutthof

zobacz także

Konferencja “07 zgłoś się”
2025.01.03

Zapraszamy na dwudniową konferencję interdyscyplinarną poświęconą kultowej postaci Porucznika Sławomira Borewicza, bohatera serialu "07 zgłoś się" oraz serii wydawniczej "Ewa wzywa 07," obchodzących już 35 lat od zakończenia. Mimo że seria wydawnicza odeszła w zapomni...


Gazeta Gdańska z 31.12.1923 r.
2024.12.31

Początek nowego roku to dla wielu z nas symboliczny moment na zamknięcie starego rozdziału swojego życia i rozpoczęcie kolejnego. Pełni nadziei na spokojną przyszłość i z niegasnącą ciekawością wobec nadchodzących wydarzeń, spoglądamy w kierunku Nowego Roku, szukając ...


Motoryzacyjny relikt PRL z Pruszcza Gdańskiego
2024.12.31

Jednym z ulubionych sportów młodzieżowych w czasach PRL było doskonalenie sprawności w obrywaniu znaczków samochodowych. Zdobywca uzupełniał w ten sposób swoją niebanalną kolekcję lub zyskiwał cenny prezent. Poszkodowany pozostawał zaś z poważnym problemem bo, oprócz często uszko...