Krótka 6

aktualności

Dom Wiedemanna staje się tematem opracowań studentów
2021.06.23
Zofia Kowalczyk, jest studentką trzeciego roku kulturoznawstwa na Uniwersytecie Gdańskim. Jedną ze swoich prac, poświeciła tematyce Domu Widemenna.
Co motywuje młodych ludzi by zajęli się historią Pruszcza?
„Mieszkam w Pruszczu Gdańskim całe życie, ale nigdy nie interesowałam się jego historią czy kulturą. W szkole (znajdującej się w Pruszczu) również nie przybliżono nam tego tematu, raczej mówiło się o „wielkim Gdańsku”. Jednak okazuje się, że Pruszcz ma równie interesującą historię.”
Praca została napisana na przedmiot Kultura Regionalna w ramach zaliczenia semestru. Tematem miały być wyróżniające się elementy w miejscu zamieszkania studenta.
– Zainteresowałam się Domem Wiedemanna, ponieważ był akurat w trakcie renowacji i ciekawiło mnie co powstanie w jego wnętrzu.
Dziękujemy Zosi, która odbywa obecnie u nas praktyki studenckie i … zapraszamy kolejnych chętnych i wrażliwych. Na historię, zabytki, dziedzictwo kulturowe…

zobacz także

Religijność Żuław i Powiśla na przełomie XIV i XV wieku
2024.10.17

Zapraszamy na spotkanie z tłumaczem i redaktorem prac naukowych poświęconych średniowiecznym dziejom państwa zakonu krzyżackiego. Rozmowa z prof. dr hab. Radosławem Biskupem odbędzie się 24 października 2024 r. o godzinie 18:00 w Domu Wiedemanna, przy ul. Krótkiej 6 w Pruszczu Gdańskim....


Erwin Elster oleje i akwarele
2024.10.01

Cichy obserwator europejskiej ekspresji i futurystów... Wybitny malarz, wychowanek Wojciecha Weissa i Juliana Fałata. Związany z powojennym Trójmiastem. ERWIN ELSTER W DOMU WIEDEMANNA Już 10 października zapraszamy na malarskie wydarzenie roku! Najwyższy czas, by dorobek ...


Ślady pruszczańskich Żydów
2024.09.13

Ludność żydowska w Pruszczu nigdy nie była liczną grupą, co potwierdza monografia „Historia Pruszcza Gdańskiego do 1989 roku”, gdzie tej grupie religijnej poświęcono zaledwie kilka zdań. Możemy się z niej dowiedzieć, że w 1910 roku w Pruszczu mieszkało ich 33, był to za...