Krótka 6

historia

54 lata temu Generał de Gaulle wylądował w Pruszczu!
2021.09.09
Gen. Charles de Gaulle w Gdańsku, 1967 r. Archiwum Państwowe w Gdańsku
54 lata temu prezydent Francji Generał de Gaulle wylądował w Pruszczu!
9 września 1967 r. była datą, która na trwałe zapisała się w świadomości Pruszczan. Tego dnia, od wczesnego popołudnia, wzdłuż ul. Powstańców Warszawy ustawiały się tłumy mieszkańców, niektórym udało się nawet wejść na płytę lotniska. Wszyscy oczekiwali tego dnia najważniejszego wydarzenia w powojennej historii miasta, jakim miało być lądowanie prezydenta de Gaullea na naszym lotnisku. Wszystko to w ramach kilkudniowej wizyty prezydenta w Polsce, której częścią były odwiedziny na Wybrzeżu.
De Gaulle, witany przez premiera Cyrankiewicza, wygłosił na płycie pruszczańskiego lotniska przemówienie, którego fragment wyjaśniał też, dlaczego generałowi zależało na wizycie właśnie tutaj.
„ (…) Byłem w Gdańsku 47 lat temu. Jego los był inny niż jest dzisiaj. Po wielu ogromnych próbach, doświadczonych przez wasz kraj i w tym samym czasie, także przez mój kraj, Gdańsk znalazł drogę, znalazł własną drogę. Gdańsk jest polski, jest głęboko i wybitnie polski. W tym duchu pozdrawiam Gdańsk.
(…) Przyszłość Polski związana jest ściśle z przyszłością Francji. Wizyta, jaką mam zaszczyt złożyć, jest tego najlepszym dowodem. Wszystkie dowody i oznaki sympatii, jakie zbieram na drodze mojej podróży, przekonują mnie o tym.
Niech żyje Gdańsk!
Niech żyje Gdańsk. Niech żyje Polska!”
Lądowanie prezydenta i jego przejazd pośród tłumów pruszczan, przez wiele miesięcy był jednym z głównych tematów towarzyskich rozmów mieszkańców Pruszcza.

Jeszcze dzisiaj można usłyszeć czasami: „ja to jeszcze pamiętam, jak de Gaulle u nas lądował”…

fot. Gen. Charles de Gaulle w Gdańsku, 1967 r. Archiwum Państwowe w Gdańsku
Gen. Charles de Gaulle w Gdańsku, 1967 r. Archiwum Państwowe w Gdańsku

zobacz także

Dwór w Będzieszynie w całej okazałości!
2023.03.28

Pozostałości po cegielni, dawny park, a co z dworem? Przez wiele lat nie było wiadomo jak wygląda. Dziś prezentujemy w całej okazałości, z obu stron, pocztówkę prezentującą dwór w Będzieszynie. Według jej właściciela, Pana Adama, pasjonata historii z Pruszcza Gdańskiego, który...


Siła Raduni
2023.03.16

Energia odnawialna zaczyna zajmować należne jej miejsce w dyskusji na temat naszej przyszłości energetycznej. Temat nie jest jednak nowy, poruszany był już w roku 1929, w publikacji „Die Freie Stadt Danzig” Fritza Braun i Carla Lange. Artykuł poświęcony był elektrowniom wodny...


Otwarcie wystawy ,,Zaginione Podobozy” w Malborku
2023.03.08

Wczoraj w Muzeum Miasta Malborka wraz z Burmistrzem Miasta Malborka Marek Charzewski i Dyrektorem malborskiego muzeum Tomasz Agejczyk, otworzyliśmy naszą wystawę "Zaginione Podobozy Pruszcz Gdański – Rusocin." Podczas otwarcia okazało się, że choć dotyczy ona Pruszcza Gdańskiego i oko...