Krótka 6

historia

54 lata temu Generał de Gaulle wylądował w Pruszczu!
2021.09.09
Gen. Charles de Gaulle w Gdańsku, 1967 r. Archiwum Państwowe w Gdańsku
54 lata temu prezydent Francji Generał de Gaulle wylądował w Pruszczu!
9 września 1967 r. była datą, która na trwałe zapisała się w świadomości Pruszczan. Tego dnia, od wczesnego popołudnia, wzdłuż ul. Powstańców Warszawy ustawiały się tłumy mieszkańców, niektórym udało się nawet wejść na płytę lotniska. Wszyscy oczekiwali tego dnia najważniejszego wydarzenia w powojennej historii miasta, jakim miało być lądowanie prezydenta de Gaullea na naszym lotnisku. Wszystko to w ramach kilkudniowej wizyty prezydenta w Polsce, której częścią były odwiedziny na Wybrzeżu.
De Gaulle, witany przez premiera Cyrankiewicza, wygłosił na płycie pruszczańskiego lotniska przemówienie, którego fragment wyjaśniał też, dlaczego generałowi zależało na wizycie właśnie tutaj.
„ (…) Byłem w Gdańsku 47 lat temu. Jego los był inny niż jest dzisiaj. Po wielu ogromnych próbach, doświadczonych przez wasz kraj i w tym samym czasie, także przez mój kraj, Gdańsk znalazł drogę, znalazł własną drogę. Gdańsk jest polski, jest głęboko i wybitnie polski. W tym duchu pozdrawiam Gdańsk.
(…) Przyszłość Polski związana jest ściśle z przyszłością Francji. Wizyta, jaką mam zaszczyt złożyć, jest tego najlepszym dowodem. Wszystkie dowody i oznaki sympatii, jakie zbieram na drodze mojej podróży, przekonują mnie o tym.
Niech żyje Gdańsk!
Niech żyje Gdańsk. Niech żyje Polska!”
Lądowanie prezydenta i jego przejazd pośród tłumów pruszczan, przez wiele miesięcy był jednym z głównych tematów towarzyskich rozmów mieszkańców Pruszcza.

Jeszcze dzisiaj można usłyszeć czasami: „ja to jeszcze pamiętam, jak de Gaulle u nas lądował”…

fot. Gen. Charles de Gaulle w Gdańsku, 1967 r. Archiwum Państwowe w Gdańsku
Gen. Charles de Gaulle w Gdańsku, 1967 r. Archiwum Państwowe w Gdańsku

zobacz także

Otwarcie wystawy “Wysłodki Wybrane”
2022.11.26

WYSŁODKI WYBRANE czyli piątek z nowoczesną sztuką wykonaną w starodawnej technice - tempery jajowej, specjalność Rity Staszulonok. Obecnie jedno z najmocniejszych nazwisk w trójmiejskim świecie sztuki. Lekkość motywu zachwyca od pierwszego obrazu, w połączeniu z przyjaźnie kobiecą...


plakat
„Wysłodki wybrane” Rita Staszulonok
2022.11.16

„Wysłodki wybrane” pełne znaczeń od 25.11.2022 r. w Domu Wiedemanna w Pruszczu Gdańskim. Rita Staszulonok to jedna z najnowszych, a zarazem najbardziej dynamicznych gwiazd pomorskiej sceny artystycznej. Teraz zaświeci nam w mieście z którym zdecydowała się związać – w...


Wyróżnienie dla Domu Wiedemanna!
2022.11.16

W poniedziałek wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny konserwator zabytków dr Jarosław Sellin, oraz dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, dr hab. Katarzyna Zalasińska, wręczyli nagrody i wyróżnienia w prestiżowym konkursie „Zabytek Zadbany”. W gronie wyróżniony...