Krótka 6

historia

54 lata temu Generał de Gaulle wylądował w Pruszczu!
2021.09.09
Gen. Charles de Gaulle w Gdańsku, 1967 r. Archiwum Państwowe w Gdańsku
54 lata temu prezydent Francji Generał de Gaulle wylądował w Pruszczu!
9 września 1967 r. była datą, która na trwałe zapisała się w świadomości Pruszczan. Tego dnia, od wczesnego popołudnia, wzdłuż ul. Powstańców Warszawy ustawiały się tłumy mieszkańców, niektórym udało się nawet wejść na płytę lotniska. Wszyscy oczekiwali tego dnia najważniejszego wydarzenia w powojennej historii miasta, jakim miało być lądowanie prezydenta de Gaullea na naszym lotnisku. Wszystko to w ramach kilkudniowej wizyty prezydenta w Polsce, której częścią były odwiedziny na Wybrzeżu.
De Gaulle, witany przez premiera Cyrankiewicza, wygłosił na płycie pruszczańskiego lotniska przemówienie, którego fragment wyjaśniał też, dlaczego generałowi zależało na wizycie właśnie tutaj.
„ (…) Byłem w Gdańsku 47 lat temu. Jego los był inny niż jest dzisiaj. Po wielu ogromnych próbach, doświadczonych przez wasz kraj i w tym samym czasie, także przez mój kraj, Gdańsk znalazł drogę, znalazł własną drogę. Gdańsk jest polski, jest głęboko i wybitnie polski. W tym duchu pozdrawiam Gdańsk.
(…) Przyszłość Polski związana jest ściśle z przyszłością Francji. Wizyta, jaką mam zaszczyt złożyć, jest tego najlepszym dowodem. Wszystkie dowody i oznaki sympatii, jakie zbieram na drodze mojej podróży, przekonują mnie o tym.
Niech żyje Gdańsk!
Niech żyje Gdańsk. Niech żyje Polska!”
Lądowanie prezydenta i jego przejazd pośród tłumów pruszczan, przez wiele miesięcy był jednym z głównych tematów towarzyskich rozmów mieszkańców Pruszcza.

Jeszcze dzisiaj można usłyszeć czasami: „ja to jeszcze pamiętam, jak de Gaulle u nas lądował”…

fot. Gen. Charles de Gaulle w Gdańsku, 1967 r. Archiwum Państwowe w Gdańsku
Gen. Charles de Gaulle w Gdańsku, 1967 r. Archiwum Państwowe w Gdańsku

zobacz także

Zbiory Domu Wiedemanna stale rosną
2023.09.29

Ostatnio powiększyły się o kilka eksponatów, uzupełniając tym sposobem zbiory, związane z wystawą „Pora pić”, poświęconą historii picia trunków i ich opakowaniom, na terenie Gdańska i okolic. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem nie tylko w samym Pruszczu, ale także ...


Wykład o “Architekturze niechcianej…”
2023.09.29

Powoli żegnamy się z "Architekturą niechcianą..." na naszej sali wystaw czasowych. Dobrą okazją do zgłębienia tematu będzie wykład Marka Kozłow, który odbędzie się: 5 października, o godzinie 18:00. Serdecznie zapraszamy! ...


ZSO nr 1 z wizytą na wystawie
2023.09.22

Dziś z wizytą w Domu Wiedemanna Liceum Ogólnokształcące nr 1 przy ZSO nr 1 w Pruszczu Gdańskim, na wystawie „Architektura niechciana…” Dziękujemy klasom 1a, 1b, 1c i 4b za zainteresowanie i uwagę podczas lekcji historii przygotowanej przez Magdalenę Barganowską-Olbryś, współa...