Krótka 6

historia

79. rocznica Marszu Śmierci
2024.01.23
Źródło ilustracji: Archiwum Muzeum Stutthof
24 stycznia w Pruszczu Gdańskim odbędą się doroczne uroczystości związane z upamiętnieniem rocznicy Marszu Śmierci. Obchody rozpoczną się zapaleniem zniczy i złożeniem kwiatów w miejscu pamięci przy ul. Powstańców Warszawy o godzinie 10.00, następnie uroczystość przeniesie się pod pomnik przy ul. Mickiewicza, gdzie pół godziny później również zostaną zapalone znicze i złożone kwiaty.
8 lutego w Domu Wiedemanna o godzinie 18:00 odbędzie się promocja książki poświęconej Marszowi Śmierci wydanej przez Muzeum w Sztutowie.
W tym miejscu winni jesteśmy kilka zdań przypomnienia.
25 stycznia 1945 r., o godzinie 06.00 wyruszyła pierwsza kolumna ewakuacji Obozu Koncentracyjnego Stutthof. Decyzję o ewakuacji podjęto w związku z nieuchronnie zbliżającym się od wschodu frontem, zajmującym kolejne miejscowości Warmii i Powiśla. W dziewięciu kolumnach wyruszyło łącznie 11 000 niedożywionych, nieodpowiednio ubranych więźniów, wycieńczonych obozową codziennością jeszcze przed wymarszem. Niemieccy mieszkańcy Żuław, Pruszcza, a później wiosek gdańskich wyżyn, zostali skonfrontowani z makabrycznym obrazem – konsekwencją działań niemieckich ostatnich 5 lat.
Niemal połowa z więźniów mijających tutejszych mieszkańców, przegrała walkę z trudami zimowej męczarni, umierając z wycieńczenia, bądź stając się ofiarami egzekucji, których jedynym celem było utrzymanie tempa marszu.
Jednym z przystanków marszu był teren podobozu w Pruszczu. By nie doprowadzić do kontaktu maszerujących jeńców z więźniami w Pruszczu i Rusocinie, przygotowano znajdujące się przy drodze do Pruszcza baraki warsztatowe. Według dzisiejszego stanu wiedzy, w tym czasie nie planowano wymarszu więźniów z podobozów Pruszcza i Rusocina.
Od lat mieszkańcy miejscowości na trasie przemarszu upamiętniają te tragiczne wydarzenia obeliskami, ustawianymi wzdłuż trasy.
W ostatnich latach przybywa opracowań na temat obozu Stutthof. Już nie długo ukaże się kolejna publikacja, poświęcona tym razem samemu marszowi śmierci. Wszystkich zainteresowanych tymi tragicznymi dniami w historii Pomorza zapraszamy już 8 lutego do Domu Wiedemanna na wieczór promocyjny książki.

Źródło ilustracji: Archiwum Muzeum Stutthof

zobacz także

Teatr Obrazów
2025.07.02

Wraz z początkiem wakacji zapraszamy do obejrzenia nowego projektu artystycznego w Domu Wiedemanna! W najbliższy piątek, 4 lipca o godzinie 17:00, premiera wizualno-dźwiękowego spektaklu w pięciu przystankach pt. „Teatr Obrazów”. Ryszard Wojnicki – pruszczanin, jest ab...


Podziękowania za współpracę
2025.06.26

U progu piątego jubileuszu Domu Wiedemanna podsumowujemy działalność naszej instytucji, mając w pamięci setki inspirujących wystaw, spotkań, wykładów i inicjatyw, które połączyły sztukę, historię i społeczną energię mieszkańców Pruszcza i okolic. Te wydarzenia niejednokrotnie by...


Pięć lat i dwa obrazy
2025.06.24

Z okazji swojego pięciolecia Dom Wiedemanna w Pruszczu Gdańskim przygotował dla miłośników sztuki wyjątkową niespodziankę. Tylko 26 i 28 czerwca podczas specjalnych pokazów będzie można zobaczyć dwa niezwykłe dzieła: Ułani, obraz namalowany przez Stanisława Witkiewicza dla Heleny Mo...