Krótka 6

historia

79. rocznica Marszu Śmierci
2024.01.23
Źródło ilustracji: Archiwum Muzeum Stutthof
24 stycznia w Pruszczu Gdańskim odbędą się doroczne uroczystości związane z upamiętnieniem rocznicy Marszu Śmierci. Obchody rozpoczną się zapaleniem zniczy i złożeniem kwiatów w miejscu pamięci przy ul. Powstańców Warszawy o godzinie 10.00, następnie uroczystość przeniesie się pod pomnik przy ul. Mickiewicza, gdzie pół godziny później również zostaną zapalone znicze i złożone kwiaty.
8 lutego w Domu Wiedemanna o godzinie 18:00 odbędzie się promocja książki poświęconej Marszowi Śmierci wydanej przez Muzeum w Sztutowie.
W tym miejscu winni jesteśmy kilka zdań przypomnienia.
25 stycznia 1945 r., o godzinie 06.00 wyruszyła pierwsza kolumna ewakuacji Obozu Koncentracyjnego Stutthof. Decyzję o ewakuacji podjęto w związku z nieuchronnie zbliżającym się od wschodu frontem, zajmującym kolejne miejscowości Warmii i Powiśla. W dziewięciu kolumnach wyruszyło łącznie 11 000 niedożywionych, nieodpowiednio ubranych więźniów, wycieńczonych obozową codziennością jeszcze przed wymarszem. Niemieccy mieszkańcy Żuław, Pruszcza, a później wiosek gdańskich wyżyn, zostali skonfrontowani z makabrycznym obrazem – konsekwencją działań niemieckich ostatnich 5 lat.
Niemal połowa z więźniów mijających tutejszych mieszkańców, przegrała walkę z trudami zimowej męczarni, umierając z wycieńczenia, bądź stając się ofiarami egzekucji, których jedynym celem było utrzymanie tempa marszu.
Jednym z przystanków marszu był teren podobozu w Pruszczu. By nie doprowadzić do kontaktu maszerujących jeńców z więźniami w Pruszczu i Rusocinie, przygotowano znajdujące się przy drodze do Pruszcza baraki warsztatowe. Według dzisiejszego stanu wiedzy, w tym czasie nie planowano wymarszu więźniów z podobozów Pruszcza i Rusocina.
Od lat mieszkańcy miejscowości na trasie przemarszu upamiętniają te tragiczne wydarzenia obeliskami, ustawianymi wzdłuż trasy.
W ostatnich latach przybywa opracowań na temat obozu Stutthof. Już nie długo ukaże się kolejna publikacja, poświęcona tym razem samemu marszowi śmierci. Wszystkich zainteresowanych tymi tragicznymi dniami w historii Pomorza zapraszamy już 8 lutego do Domu Wiedemanna na wieczór promocyjny książki.

Źródło ilustracji: Archiwum Muzeum Stutthof

zobacz także

plakat
Kolejna lekcja historii w terenie!
2024.09.05

W ramach cyklu wykładów i wędrówek Domu Wiedemanna i Wydziału Architektury PG, zapraszamy Państwa do zgłębienia wiedzy na temat okazałego pruszczańskiego zabytku @Parafia p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim. Zwiedzanie odbędzie się 21 września o godzinie 11:00....


Cegła z napisem "bangschin"
„Pamiątka” z błędem, ale czy na pewno…?
2024.08.28

Do Domu Wiedemanna trafiła tego lata cegła, którą podarowali nam członkowie Pruszczańskie Stowarzyszenie Historyczno-Poszukiwawcze Faktoria. A cegła to nie byle jaka, gdyż wyprodukowana została w nieistniejącej już Cegielni "Quittenbaum”, mieszczącej się niegdyś przy linii kolejowe...


Publikacja naszych historyków
2024.08.21

Z dumą i satysfakcją prezentujemy kolejną publikację naukową naszych historyków! Po artykułach m.in w Zeszytach Muzeum Stutthof, publikacji "Pruszcz Gdański - miasto i powiat w latach II wojny światowej" oraz nominacji do nagrody dziennikarskiej Grand Press, przyszedł czas na "Roc...