Krótka 6

aktualności

Otwarcie wystawy “Wysłodki Wybrane”
2022.11.26
WYSŁODKI WYBRANE czyli piątek z nowoczesną sztuką wykonaną w starodawnej technice – tempery jajowej, specjalność Rity Staszulonok. Obecnie jedno z najmocniejszych nazwisk w trójmiejskim świecie sztuki. Lekkość motywu zachwyca od pierwszego obrazu, w połączeniu z przyjaźnie kobiecą aurą, stanowi przy okazji, całkowity kontrast do poprzedniej wystawy prac Zdzisława Beksińskiego.
Głównymi osiami narracji jest Brazylia i Pruszcz Gdański. Dalekie podróże i mała ojczyzna artystki. Wystawa niezwykłych prac skomponowanych specjalnie pod kątem ekspozycji w Domu Wiedemanna dostępna jest do połowy stycznia 2023.
Rita Staszulonok – artystka urodzona w Mińsku na Białorusi. Ukończyła Białoruską Państwową Akademię Sztuk Pięknych w specjalizacji sztuka monumentalno-dekoracyjna, zdobywając umiejętności w technice witraży, mozaiki, fresku, sgraffito, rysunku, malarstwa olejnego i temperowego. Po dwóch latach asystentury Rita otrzymała posadę instruktora malarstwa na tej samej uczelni.
W doświadczeniu zawodowym posiada ilustrowanie książek, murale, scenografie dla teatru, projekty przestrzenne.
Od 2010 związana z Pruszczem Gdańskim. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Laureatka Stypendium Polskiego Ministra Kultury Gaude Polonia, Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska, Stypendium Twórczego Marszałka Województwa Pomorskiego, Stypendium Twórczego Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Zawsze w drodze. Uczestniczka rezydencji artystycznych Instituto Sacatar w Brazylii i Can Serrat w Hiszpanii. Autorka około 20-tu wystaw indywidualnych. Brała udział w wystawach zbiorowych w Uzbekistanie, USA, Australii, Polsce, Bułgarii, Danii, Białorusi. Prace artystki znajdują się w Muzeum Sztuki Współczesnej w Mińsku, w Galerii Centrum w Krakowie, w kolekcji Instituto Sacatar w Brazylii oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce i na świecie.

zobacz także

“Fale” wystawa malarstwa
2024.12.24

Na początku stycznia będziemy mieli przyjemność zaprezentować twórczość Katarzyny Zawieruchy, malarki działającej współcześnie. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, swoją sztukę traktuje jako osobistą opowieść, pełną introspekcji i ...


Adwent w Pruszczu 100 lat temu
2024.12.19

Czas adwentu w naszym mieście najmłodszym kojarzy się z ozdobionym budynkiem Urzędu Miasta i przystrojoną nieopodal choinką. Dla dorosłych jest to okres radosnego oczekiwania, przygotowań do Bożego Narodzenia, zakupów i gotowania. A jak wyglądał pruszczański adwent 100 lat temu? ...


Co łączy Park Oliwski z Krótką 6?
2024.12.11

Na początku XIX w. Oliwa była małą mieściną liczącą niewiele ponad tysiąc mieszkańców, czyli mniej więcej tyle co ówczesny Pruszcz. Miała jednak katedrę, której początki sięgały 1186 roku, imponujący pałac przebudowany na francuską modłę w XVIII wieku przez cysterskich opat...