Krótka 6

wystawy

Wyczółkowski nieformalnie w Pruszczu Gdańskim
2023.10.03

Wakacyjne, nastrojowe, posiadające niesamowitą historię. Co najważniejsze, pochodzące z prywatnych zbiorów, więc niemożliwe do zobaczenia w żadnym muzeum.

Miasto Pruszcz Gdański, Bydgoskie Centrum Sztuki i Sopocki Dom Aukcyjny w partnerstwie z NDI Development zapraszają do Domu Wiedemanna na wystawę kameralnych prac Leona Wyczółkowskiego, które opuszczą ściany prywatnych kolekcji tylko na dziewięć dni – od 14 do 22 października 2023 r.

– Kolejny raz w naszym mieście pojawia się wielkie nazwisko. To fantastyczne dopełnienie wszystkiego, co dzieje się w nowoczesnym i dynamicznym Pruszczu Gdańskim – mówi Burmistrz Janusz Wróbel.

Prezentacja prac Leona Wyczółkowskiego stanowi niejako suplement do największych wystaw monograficznych młodopolskiego malarza.

– Dzięki współpracy z Bydgoskim Centrum Sztuki i Sopockim Domem Aukcyjnym, kolejny raz udało się nam dobrać dzieła, nie udostępnione na co dzień szerszej publiczności – dodaje Bartosz Gondek z Referatu Ekspozycji i Dziedzictwa Urzędu Miasta w Pruszczu Gdańskim. – To cykliczny precedens, nie podejmowany przez żadną z okolicznych instytucji kultury.

Wystawa wprowadza odbiorcę w nieformalny świat artysty, którego oczami zwiedzamy Kraków, słuchamy muzyki lirnika, zachwycamy się „Świerkiem”, który zdobi zacny krakowski dom zastępcy redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”.  Coś takiego, właśnie w tej- nieoficjalnej- konfiguracji, w wykonaniu Wyczółkowskiego, więcej nie będzie można już zobaczyć.

Plakat Wyczółkowski nieformalnie 14-23 października 2023

zobacz także

Gazeta Gdańska z 31.12.1923 r.
2024.12.31

Początek nowego roku to dla wielu z nas symboliczny moment na zamknięcie starego rozdziału swojego życia i rozpoczęcie kolejnego. Pełni nadziei na spokojną przyszłość i z niegasnącą ciekawością wobec nadchodzących wydarzeń, spoglądamy w kierunku Nowego Roku, szukając ...


Motoryzacyjny relikt PRL z Pruszcza Gdańskiego
2024.12.31

Jednym z ulubionych sportów młodzieżowych w czasach PRL było doskonalenie sprawności w obrywaniu znaczków samochodowych. Zdobywca uzupełniał w ten sposób swoją niebanalną kolekcję lub zyskiwał cenny prezent. Poszkodowany pozostawał zaś z poważnym problemem bo, oprócz często uszko...


Pruszczańskie początki „Miast Ogrodów”
2024.12.31

Jeden z działów ubiegłorocznej wystawy „Architektura niechciana” poświęcony był przedwojennemu budownictwu domków jednorodzinnych, które wpisywały się w rozwój ówczesnej, wielkomiejskiej koncepcji „Miast Ogrodów”. Trudno sobie dzisiaj wyobrazić, ale już pod koniec XIX w. Pru...