Krótka 6

historia

Był sobie dom…
2024.04.11
Zdjęcia mieszkańców Pruszcza Gdańskiego, często skrzętnie skrywane w rodzinnych albumach, stanowią cenne źródło wiedzy o historii naszego miasta.
Dziś kolejny przykład; do naszych zasobów trafiła wykonana w 1977 roku fotografia rodzeństwa, na drugim planie ukazująca zbieg ulic Obrońców Wybrzeża i Wojska Polskiego. Mogłoby się wydawać, że to jedynie rodzinna pamiątka. Okazuje się jednak, że żadne z dotąd publikowanych zdjęć Pruszcza nie przedstawia domu mieszkalnego, widocznego na odległym planie kadru. Dom był oczywiście znany wielu starszym mieszkańcom tej części Pruszcza. Stanowił też powód sporów, co do jego konstrukcji. Nie ma zdjęć – nie ma rozstrzygnięć.
Jest zdjęcie, jest rozwiązanie zagadki. W obiekcie zastosowano konstrukcję szachulcową, zatem był to jeden z niewielu budynków o takim charakterze w całym mieście, zachowanym do późnych lat 70. XX w.! Na podstawie spisu mieszkańców powiatu Gdańskie Wyżyny z roku 1927 wnioskujemy, iż był to budynek mieszkalny – pod tym adresem znajdowały się trzy mieszkania. Z różnych przekazów wiemy, że taki stan rzeczy utrzymał się do kresu jego istnienia, czyli do końcówki lat 70.
Wzdłuż budynku widać rozpoznawalną do dzisiaj, niewielką alejkę osłoniętą z jednej strony drzewami. Prowadziła ona aż do bocznej furty muru parafialnego, a potem stała się główną osią dawnego cmentarza ewangelickiego. Dzisiaj w tym miejscu znajduje się posesja prywatna.
Historia tego domu jest historią otwartą. Przy tej okazji kolejny raz zachęcamy Państwa do dzielenia się z nami swoimi zdjęciami. Zapraszamy także wszystkich, którzy mogliby dopowiedzieć historię tego domu, jego ostatnich mieszkańców, ale także dzieje wszystkich innych budynków w Pruszczu, które powszechnie uznajemy za historyczne. Bo czym jest „budynek historyczny” bez swojej historii, nawet tej nowszej…?

zobacz także

5 lat Domu Wiedemanna!
2025.07.09

Podsumowanie historyczno-kulturalnej działalności Domu Wiedemanna (2020-2025) Latem 2025 roku mija pięć lat od otwarcia Domu Wiedemanna – jednej z najważniejszych instytucji kultury w Pruszczu Gdańskim. Miejsce to, mieszczące się w zabytkowym domu z przełomu XVIII i XIX wieku, niegdyś...


Otwarcie “Teatru Obrazów”
2025.07.09

Za nami pierwszy pokaz „Teatru obrazów”, nowego, wyjątkowego projektu, który łączy malarstwo, muzykę i słowo w intrygującą opowieść. Po raz pierwszy mamy okazję gościć wystawę w tak nietypowej, multimedialnej odsłonie. Sztuka Ryszarda Wojnickiego zaskakuje, momentami...


Gdzie pochowano Hugo Wiedemanna?
2025.07.09

13 maja 1905 roku po długiej chorobie zmarł dr Hugo Wiedemann, syn Hermanna. Lekarz, społecznik, zasłużony dla Pruszcza, a szczególnie dla rozwoju pruszczańskiej oświaty. Informowały o tym liczne nekrologi zamieszczone w prasie regionalnej i pomorskiej. Zabrakło jednak szczegółowych ...