Krótka 6

aktualności

Rzeźba w przestrzeni miejskiej – Czesław Dźwigaj
2025.02.19
W przestrzeni każdego miasta znaleźć można przyciągające wzrok symbole, estetyczne świadectwa pamięci i inne kreacje artystyczne. Współczesne miasta, są obrazem różnorodności społecznej i kulturowej, jednocześnie stwarzają miejsce do refleksji w natłoku spraw i celów przechodniów, mieszkańców i podczas krótkich wizyt turystów… Monumentalne pomniki, wielobarwne murale, a może niewielkich rozmiarów dzieła sztuki?
Każda forma działalności w przestrzeni miejskiej ma za zadnie zainteresować żyjącą w świadomości społecznej legendą, zatrzymać pamięć minionego pokolenia, zaangażować zbiorową wyobraźnię.
Przy okazji trwającej w Domu Wiedemanna wystawy rzeźb Stanisława Horno-Popławskiego, pragniemy zwrócić uwagę na wyjątkowy zespół kameralnych prac prof. Czesława Dźwigaja, znajdujący się w przestrzeni naszego miasta. Zlokalizowana na placu Jana Pawła II „Via Sancta” autorstwa cenionego artysty ukazuje 9 rzeźb poświęconych pamięci Karola Wojtyły. W bogatym dorobku krakowskiego rzeźbiarza trafić można na się liczne pomniki znamienitych osób (m.in. Piłsudskiego w Krakowie, Nikifora w Krynicy, Sienkiewicza w Rzymie) oraz wydarzeń historycznych (np.: Grudnia ’70 w Szczecinie).
Twórczość Czesława Dźwigaja przepełniona patriotyzmem i wiarą, subtelnie wniknęła w krajobraz naszego miasta, a zawarte w niej treści symboliczne zdają się zatrzymywać jedynie garstkę przechodniów. Dlatego już dziś zachęcamy, by pokonując codzienne trasy skręcić na plac Jana Pawła II i z uwagą przyjrzeć się niewielkim w rozmiarze, lecz imponującym w swym wyrazie pracom rzeźbiarza.
 Wystawa rzeźb Horno-Popławskiego w Domu Wiedemanna trwa do 13 kwietnia. Zapraszamy od wtorku do niedzieli w godz. 12-16:30.

zobacz także

Jak się żyło w średniowieczu? Spotkanie z prof. Rafałem Kubickim
2025.02.20

Na podstawie najnowszej książki pt.: „Prusy krzyżackie. Gospodarka i kultura na obszarach wiejskich”, jej autor prof. Rafał Kubicki przedstawi słuchaczom zagadnienia dotyczące obrazu życia społeczno-gospodarczego na wspomnianym obszarze, w tym także średniowiecznego Pruszcza. Niech ...


Rzeźba w przestrzeni miejskiej – Czesław Dźwigaj
2025.02.19

W przestrzeni każdego miasta znaleźć można przyciągające wzrok symbole, estetyczne świadectwa pamięci i inne kreacje artystyczne. Współczesne miasta, są obrazem różnorodności społecznej i kulturowej, jednocześnie stwarzają miejsce do refleksji w natłoku spraw i celów...


Pruszczańskie „domówki” 100 lat temu
2025.02.19

Karnawał trwa, więc to dobra okazja, by spojrzeć jak kiedyś wyglądało pruszczańskie życie towarzyskie. W latach 20. XX wieku Pruszcz, jak powszechnie wiadomo, stał się częścią Wolnego Miasta Gdańska. Po kilku latach powojennych kłopotów gospodarczych Europa, a szczegól...