Krótka 6

historia

Pruszczańskie pięcioraczki mają 50 lat!
2021.06.23
W połowie maja 1971 roku Polska oszalała. Jeszcze bardziej szalał Gdańsk. Tylko w Pruszczu Gdańskim dziwiono się, dlaczego trąbi się wszędzie o „Gdańskich Pięcioraczkach”, kiedy Rychertowie przecież z Pruszcza. Jest wobec tego okazja, by tak utarte hasło „Gdańskie Pięcioraczki” należycie „doprecyzować”.
No właśnie, państwo Leokadia i Bronisław Rychertowie mieszkali i pracowali w Pruszczu Gdańskim; pan Bronisław był zawodowym żołnierzem, a pani Leokadia pracowała jako ekspedientka. W Pruszczu oczekiwali też narodzin trzeciego już dziecka. Ciąża pani Leokadii nie przebiegała od pewnego momentu bez problemów. Jako że nie dysponowano wówczas jeszcze aparaturą mogącą zdiagnozować ciąże dokładniej, w lutym 1971 roku umieszczono przyszłą matkę w szpitalu, celem stałej obserwacji. Wiadomo było z czasem, że poród nie będzie pojedynczy, no ale że aż pięcioraczki!?
Adam, Agnieszka, Ewa, Piotr i Roman przyszli na świat 12 maja i stali się od razu nie tylko sensacją medyczną. W telewizji przez wiele dni i tygodni żadne wydanie Dziennika Telewizyjnego nie mogło obejść się bez wieści o pięcioraczkach. W prasie, w szczególności trójmiejskiej, przez ten sam czas piątka z Pruszcza nie schodziła z pierwszych stron wydań codziennych. Stali się więc oni chyba pierwszymi medialnymi, powiedziałoby się dzisiaj … celebrytami.
Przyjście na świat Pruszczańskich Pięcioraczków było też bardzo na rękę nowej ekipie rządzącej Polską. Zaledwie kilka miesięcy wcześniej miały bowiem miejsce tragiczne strajki grudniowe i umieszczenie na stanowisku I. Sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka. A on zapoczątkował budowę „Drugiej Polski”, takiego trochę „Nowego Ładu”. Miało być nowocześnie, europejsko. Pięcioraczki odwiedzali więc „wszyscy święci”. Prześcigano się w deklaracjach pomocy, wizerunek pięcioraczków wykorzystywano też komercyjnie. Fabryki odzieżowe i obuwnicze ubierały niemowlaki od stóp do głów. Pięcioraczki pojawiły się też, np. na opakowaniach mleka w proszku. Włodarze Gdańska poszli na całość, przekazując jedną kondygnację willi, nieopodal Akademii Medycznej, przy ulicy Dębowej.
Szał nie trwał jednak długo, później przypominano sobie o nich najczęściej, gdy pięcioraczki obchodziły swoje urodziny. A gdy okazało się, że pan Bronisław Rychert zaangażował się w działalność na rzecz Solidarności, temat pięcioraczków został na wiele lat medialnie „wyciszony”. Dziennikarska ciekawość nakazała powrócić do tematu pięcioraczków już w nowym tysiącleciu, kiedy to w 2005 r. powstał dokument dla TVP „Pokazowe dzieci PRL. Gdańskie Pięcioraczki”
fot. Janusz Uklejewski

zobacz także

“Fale” wystawa malarstwa
2024.12.24

Na początku stycznia będziemy mieli przyjemność zaprezentować twórczość Katarzyny Zawieruchy, malarki działającej współcześnie. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, swoją sztukę traktuje jako osobistą opowieść, pełną introspekcji i ...


Adwent w Pruszczu 100 lat temu
2024.12.19

Czas adwentu w naszym mieście najmłodszym kojarzy się z ozdobionym budynkiem Urzędu Miasta i przystrojoną nieopodal choinką. Dla dorosłych jest to okres radosnego oczekiwania, przygotowań do Bożego Narodzenia, zakupów i gotowania. A jak wyglądał pruszczański adwent 100 lat temu? ...


Co łączy Park Oliwski z Krótką 6?
2024.12.11

Na początku XIX w. Oliwa była małą mieściną liczącą niewiele ponad tysiąc mieszkańców, czyli mniej więcej tyle co ówczesny Pruszcz. Miała jednak katedrę, której początki sięgały 1186 roku, imponujący pałac przebudowany na francuską modłę w XVIII wieku przez cysterskich opat...