Krótka 6

historia

Krótko o Pruszczańskich Aptekach
2021.08.11
dawna apteka
Na hasło „Apteka” pruszczanie ze starszym rodowodem kojarzą stary budynek przy ul. Grunwaldzkiej 33, który przez wiele dziesięcioleci mieścił jedyny tego rodzaju przybytek w Pruszczu. Wielu pruszczan wie też, że apteka mieściła się tam już przed wojną. Jeszcze w latach 60-tych rozpoznawalne były pojedyncze elementy starego jej wyposażenia.
Czy była to także pierwsza pruszczańska apteka? Nie!

W Kronice Hofmanna czytamy o początkach tutejszych farmaceutów. A ich historia sięga aż do lat 30tych XIX w., kiedy to w roku 1837, ówczesny nadprezydent Gdańska von Schön udziela aptekarzowi 2 klasy Hildebrandtowi koncesję na przeniesienie swojej apteki z Gdańska do Pruszcza. Hildebrandt prowadził swoją aptekę przy Lindenstraße 1 (dzisiejszym odcinku ul. Grunwaldzkiej, od Urzędu Miasta do mniej więcej ul. Mickiewicza). Punkt ten szybko wrósł zarówno w pejzaż punktów usługowych wsi, jak i w świadomość jej mieszkańców. Jeszcze wiele lat po przeniesieniu apteki w nowe miejsce dom ten nazywano potocznie „Starą Apteką”. W budynku tym mieszkał później pruszczański drukarz Max Gawlowski, z którego maszyn drukarskich zeszła „Kronika Hoffmanna”.
Aptekę przeniesiono z pierwotnego miejsca w roku 1868 do wybudowanego przez aptekarza Ferdinanda Runge, budynku przy Dirschauer Straße 28, to znaczy dzisiejszej Grunwaldzkiej 33!. W tym czasie apteka przechodzi ”z rąk do rąk”. W 1871 nabywa ją Heinrich Leopold Werner, a do początku XX w. miała ona jeszcze kilku właścicieli. Z czasem apteka przyjęła nazwę „Adler Apotheke”. Tę sama nazwę miała w tym czasie apteka w Sobowidzu, co mogłoby wskazywać na wspólny interes E. Benkmanna, właściciela w Pruszczu i Fr. Mierke w Sobowidzu.
Z pruszczańską apteką wiąże się historia Waltera Bruno Iltza, jednego z najwybitniejszych niemieckojęzycznych reżyserów teatralnych. Urodził się on w roku 1886 w Pruszczu, najprawdopodobniej w samym budynku apteki, która w latach 80tych XIX w. należała do jego ojca Ottomara Iltza. Budynek apteki posiadał na piętrze obszerne mieszkanie zajmowane przez kolejnych właścicieli, a które po wojnie zaadaptowano je na mniejsze mieszkania pracowników apteki.
Apteka przy Grunwaldzkiej przetrzymała dwie wojny światowe i komunę. Nie przetrzymała jednak zmiany ustrojowej lat 90tych, kiedy to przy Grunwaldzkiej 33 zadomowił się najpierw jeden z banków, a następnie przejęli go… stomatolodzy.

zobacz także

Wiedemannowie w Domu Wiedemanna!
2025.05.07

Nietrudno sobie chyba wyobrazić, jakie było nasze zdumienie, kiedy do skrzynki mailowej Domu Wiedemanna trafiła wiadomość od samego… Wiedemanna, jak się później okazało – praprawnuka Hermanna, patrona pruszczańskiego Domu przy Krótkiej 6. W wyniku nawiązanego konta...


Wernisaż malarstwa Marka Wróbla
2025.04.30

Kolor, światło i emocje zamknięte w malarskich opowieściach – tak powitała gości wystawa Marka Wróbla, której wernisaż odbył się w środę, 23 kwietnia w Domu Wiedemanna. Artysta, którego twórczość zachwyca niepowtarzalnym stylem, zaprezentował prace malarskie pełne energii, ekspr...


Bezpieczna Noc Muzeów w Pruszczu
2025.04.14

To już tradycja!  W Europejską Noc Muzeów, czyli 17 maja 2025 roku pod Domem Wiedemanna będzie można podziwiać wyjątkowe samochody, tym razem marki Subaru, które ruszą w doroczny rajd. Ponadto w programie pokaz ratownictwa medycznego i samochodów bojowych straży pożarnej w akcj...