W zbiorach Biblioteki Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk znajdziemy mapy, na których możemy rozpoznać układ przestrzenny Pruszcza. Szczególnie godne uwagi są te mniej znane z nich, pochodzące ze schyłku XVIII wieku oraz pierwszej połowy XIX stulecia (z 1833 i 1844 r.), natomiast z drugiej połowy XIX wieku interesująca jest mapa datowana na około 1880 rok.
Ze wspomnianych map najdawniejsza jest Mapa Topograficzna Okolic Gdańska sporządzona przez Charlesa Friederica Lichmana z 1780 roku, której warto przyjrzeć się bliżej. Jest to mapa kolorowana i zaznaczono na niej zarówno sam Gdańsk jak i liczne miejscowości w jego okolicy, rzeki (kolor niebieski), inne zbiorniki wodne, przebieg dróg oraz tereny leśne (schematycznie ukazane drzewa, kolor zielony). Jest także widoczny Pruszcz (nazwa wsi została zapisana jako Prust). Czytelne jest również założenie przestrzenne wsi – która miała charakter okólnicy. Na jego terenie schematycznie zaznaczono zabudowania mieszkalne różowymi prostokątami oraz dwa większe budynki (kościół i duży budynek po jego przeciwnej stronie), a także młyn położony przy kanale Raduni oraz śluzę na starej Raduni. Dość tajemnicza pozostaje natomiast druga z budowli.
Czy jest to wcześniejsza forma zabudowań obecnie znanych jako kompleks pałacu Winkerta? Oto kolejna pruszczańska zagadka