Krótka 6

historia

Grudzień to nie tylko święta
2021.12.29
ogłoszenie
W „słusznie minionej epoce” mieszkańcy Pruszcza, pochłonięci przygotowaniami do świąt, polujący na towary, by chociaż raz w roku było godnie i „bogato” nie zauważali, że obok ich codzienności, panujący starali się stworzyć byt równoległy, taką trochę próbę odciągnięcia mieszkańców od chrześcijańskich tradycji.
A zaczynało się wszystko już na początku grudnia. Zdesperowani rodzice biegali po sklepach papierniczych w poszukiwaniach brystolu i marszczonej bibuły, zwanej też „krepiną”. Zbliżała się bowiem „Barbórka”, świętowana także w szkołach podstawowych naszego miasta. Na lekcjach zajęć Praktyczno-Technicznych obowiązkowym zadaniem tych dni było wykonanie odświętnej czapki górnika, a ze wspomnianej krepiny robiono … pióra.
Na początku lat 70tych nowa ekipa rządząca chciała wykazać, że nastały nowe, lepsze czasy rozwoju kraju. Modne były grudniowe meldunki z całej Polski o wykonanym już całorocznym planie produkcji (przed „Barbórką” wykonanie planu rocznego mogły zgłaszać tylko kopalnie węgla). Nie inaczej było z pruszczańskimi zakładami pracy. I tak, w wydaniu Dziennika Bałtyckiego z 19 grudnia 1971 r., czytamy: „Pracownicy Przedsiębiorstwa Robót Instalacyjno-Montażowych Budownictwa Rolniczego w Pruszczu Gdańskim meldują o zrealizowaniu zamierzeń produkcyjnych na rok 1971 już 16 grudnia. Dzięki temu do końca roku przedsiębiorstwo podejmie dodatkowe prace w produkcji podstawowej o wartości 3 mln. złotych”. Już trzy dni później, 22 grudnia, w tym samym dzienniku: „Roczne zadania produkcyjne zrealizowały jako pierwsze w naszym województwie PBRol w Tczewie i Malborku, a następnie PBRol w Kwidzynie i Pruszczu Gdańskim i Przedsiębiorstwo Sprzętowo-Transportowe Budownictwa Rolniczego w Pruszczu Gdańskim”.
Nie wszystko szło w naszym mieście tak gładko. Usługi nie nastarczały. W wydaniu Dziennika z 18 grudnia 1971 r. trafiamy na niepokojące ogłoszenie: „Zarząd RSP „Śnieżka”, z uwagi na bardzo duży napływ zleceń i ograniczoną zdolność przerobową WSTRZYMUJE przyjmowanie zleceń na usługi prania bielizny z ekspresowym terminem wykonania od dnia 17.12. – 22.12. (włącznie) przez wszystkie nasze punkty przyjęć z terenu Trójmiasta i w Pruszczu Gdańskim.
Mieszkańców Pruszcza, ale tez całej Polski prasa utrzymywała w napięciu meldunkami o zbliżających się do polskich portów kolejnych statków z owocami cytrusowymi. Więc i tak na koniec tematy świąteczne „wygrywały”.

zobacz także

5 lat Domu Wiedemanna!
2025.07.09

Podsumowanie historyczno-kulturalnej działalności Domu Wiedemanna (2020-2025) Latem 2025 roku mija pięć lat od otwarcia Domu Wiedemanna – jednej z najważniejszych instytucji kultury w Pruszczu Gdańskim. Miejsce to, mieszczące się w zabytkowym domu z przełomu XVIII i XIX wieku, niegdyś...


Otwarcie “Teatru Obrazów”
2025.07.09

Za nami pierwszy pokaz „Teatru obrazów”, nowego, wyjątkowego projektu, który łączy malarstwo, muzykę i słowo w intrygującą opowieść. Po raz pierwszy mamy okazję gościć wystawę w tak nietypowej, multimedialnej odsłonie. Sztuka Ryszarda Wojnickiego zaskakuje, momentami...


Gdzie pochowano Hugo Wiedemanna?
2025.07.09

13 maja 1905 roku po długiej chorobie zmarł dr Hugo Wiedemann, syn Hermanna. Lekarz, społecznik, zasłużony dla Pruszcza, a szczególnie dla rozwoju pruszczańskiej oświaty. Informowały o tym liczne nekrologi zamieszczone w prasie regionalnej i pomorskiej. Zabrakło jednak szczegółowych ...