Krótka 6

aktualności

Miejskie detale w gminnej ewidencji zabytków
2022.02.08
Pomnik znajdujący się przy ul. Grunwaldzkiej
Gminna Ewidencja Zabytków gromadzi wszelkie obiekty, których wartość historyczna, architektoniczna, czy kulturowa uprawnia do ich wpisania i należytej pieczy. W ostatnich dniach roku 2021 na listę trafiły między innymi cztery obiekty, świetnie znane mieszkańcom miasta. Nie są to jednak budynki, lecz smakowite, miejskie detale:
– Pomnik na Placu Wyzwolenia. Doskonale znany wszystkim pruszczanom obiekt, odsłonięty 27 sierpnia 1922 r, jako „Kriegerdenkmal” poświęcony żołnierzom pruskim, poległym w trakcie I. Wojny Światowej. Dla dzisiejszych mieszkańców stanowi charakterystyczny punkt orientacyjny w samym centrum miasta, świadek dawnego pruszczańskiego rynku.
– Fontanna w dawnym parku pruszczańskiej cukrowni. Wybudowana w latach 20-tych XX w., stanowiła część parku przy cukrowni w Pruszczu. Fontanna zasilana była wodą z pobliskiej Raduni. Kiedyś bardziej znana i zauważalna, w wyniku przebudowy układu drogowego miasta, mimo, że ciągle w tym samym miejscu, pozostaje trochę w cieniu. Do dzisiaj zachowana jest historyczna forma fontanny, posadowionej na planie kwadratu. W najwyższej środkowej części tego geometrycznego układu usytuowano postument, na którym usadowiono misę, z której wnętrza pierwotnie tryskała woda.
– Park przy dawnym dworze majątku Prausterfelde [Pruszcz Pole]. Zachował do dzisiejszego dnia najważniejsze jego elementy, to znaczy sam dwór, jak i okalający go park. Zabudowania folwarku z 3 ćw. XIX, stanowiły regularną kompozycję podkowy oraz reprezentacyjnej części mieszkalnej.
– Ogrodzenie willi przy ul. Chopina 22. Willa znana jest wszystkim pruszczanom, którzy choć raz przespacerowali się południową stroną ulicy Chopina. Okalający ją płot pochodzi z okresu budowy samej willi, to znaczy z 1897 r. Ogrodzenie jest metalowe, posadowione na tynkowanej podmurówce. Zachowały się jego dwa odcinki. Warto zatrzymać się przy nim na chwilę, by wyobrazić sobie jak wyglądały ogrodzenia podobnych willi w innych częściach Pruszcza Gdańskiego.
Cztery obiekty, każde z nich innego typu świadczą o zabytkowej różnorodności naszego miasta. Mogą też stanowić ciekawe punkty, według których można ułożyć interesujący, historyczny spacer. Łącznie do GEZ wprowadzono w 2021 roku ponad 80 nowych obiektów, co sprawiło, że Gminna Ewidencja Zabytków Miasta Pruszcz Gdański liczy obecnie 197 obiektów.

zobacz także

Adwent w Pruszczu 100 lat temu
2024.12.19

Czas adwentu w naszym mieście najmłodszym kojarzy się z ozdobionym budynkiem Urzędu Miasta i przystrojoną nieopodal choinką. Dla dorosłych jest to okres radosnego oczekiwania, przygotowań do Bożego Narodzenia, zakupów i gotowania. A jak wyglądał pruszczański adwent 100 lat temu? ...


Co łączy Park Oliwski z Krótką 6?
2024.12.11

Na początku XIX w. Oliwa była małą mieściną liczącą niewiele ponad tysiąc mieszkańców, czyli mniej więcej tyle co ówczesny Pruszcz. Miała jednak katedrę, której początki sięgały 1186 roku, imponujący pałac przebudowany na francuską modłę w XVIII wieku przez cysterskich opat...


“W kuchni i w pokoju…” – ceramika użytkowa
2024.11.20

Duży, dębowy stół, westfalka, ściany obłożone kolorowymi kaflami i charakterystyczna makatka z napisem chwalącym domowe cnoty i porządek. Porozkładane na kredensach, pięknie zdobione młynki do kawy, pudełka na przyprawy i serwantka pełna kolorowej zastawy stołowej. Jej otwarcie, a...