Krótka 6

aktualności

Autorka słynnej torebki tegoroczną laureatką nagrody Burmistrza!
2023.12.16
14 grudnia Burmistrz Pruszcza Gdańskiego Janusz Wróbel wraz z Przewodnicząca Rady Miasta Małgorzatą Czarnecką-Szafrańską uroczyście wręczyli statuetką Pani Annie Prill za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w roku 2023.
Pruszczańska artystka, która wykonała elegancką kopertówkę z haftem wyszytym szychem złotogłowia kaszubskiego dla księżnej Kate, zmieniła postrzeganie tej techniki, czyniąc milowy krok w jej popularyzacji w kulturze masowej.
Anna Prill przygodę z haftem rozpoczęła dekadę temu, zapisując się na roczny kurs „Od podstaw do mistrza”, organizowany przez Klub Hafciarski przy Oddziale Gdańskim Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Zajęcia obejmowały naukę techniki, kompozycji i kolorystyki haftu szkół żukowskiej, wdzydzkiej, wejherowskiej, puckiej oraz złotogłowia kaszubskiego – złotnicy.
Tym co wyróżnia twórczość Anny Prill, jest umiejętność łączenia tradycji z nowymi trendami. Dodatkowym atutem projektów artystki są odniesienia do tradycji kaszubskiej, a także kociewskiej i starogdańskiej. Lokalność twórczości Anny Prill podkreślają pojawiające się w jej haftach bałtyckie bursztyny.
Prace artystki były wystawiane m.in. w Muzeum w Słupsku, Muzeum Włókiennictwa w Łodzi i Muzeum Kaszubskim w Kartuzach oraz na zagranicznych pokazach w Niemczech i Belgii.
Plany laureatki na przyszły rok skupiają się wokół promowania kultury regionu w ramach licznych warsztatów w Pruszczu Gdańskim i okolicach. Gratulujemy Pani Annie sukcesu i życzymy dalszego rozwoju!

zobacz także

Plakat
Marc Chagall w Pruszczu Gdańskim
2024.02.22

Marzec w Pruszczu Gdańskim będzie miesiącem Marca Chagalla. Prace jednego z najważniejszych artystów XX wieku przez dwa tygodnie zagoszczą na ścianach Domu Wiedemanna. Na wystawie będzie można obejrzeć 24 litografie czołowego przedstawiciela École de Paris, które powstały w la...


Plakat przestawiający okładkę książki "Urban. Biografia" autorstwa Doroty Karaś i Marka Sterlingowa
“Urban. Biografia” spotkanie autorskie
2024.02.21

Zapraszamy na spotkanie 29 lutego o godzinie 18:00 z Dorotą Karaś i Markiem Sterlingowem, autorami książki „Urban. Biografia”. „Setki godzin rozmów, tysiące stron archiwaliów w Polsce, Izraelu i USA, niepublikowane wspomnienia – Dorota Karaś i Marek Sterlingow kilka lat prac...


Na zdjęciu Burmistrz Pruszcza Gdańskiego Janusz Wróbel wraz z Dziekan Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej Lucyną Nyką
Współpraca z Politechniką Gdańską
2024.02.15

Architektoniczne dziedzictwo Pruszcza Gdańskiego i okolic to temat nam szczególnie bliski. Od pierwszych chwil istnienia Domu Wiedemanna opowiadamy o historycznej i artystycznej tożsamości miejsc dobrze znanych mieszkańcom. Dzisiejszym zdjęciem z nieskrywaną dumą pragniemy zapowiedzieć p...