Krótka 6

aktualności

Autorka słynnej torebki tegoroczną laureatką nagrody Burmistrza!
2023.12.16
14 grudnia Burmistrz Pruszcza Gdańskiego Janusz Wróbel wraz z Przewodnicząca Rady Miasta Małgorzatą Czarnecką-Szafrańską uroczyście wręczyli statuetką Pani Annie Prill za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w roku 2023.
Pruszczańska artystka, która wykonała elegancką kopertówkę z haftem wyszytym szychem złotogłowia kaszubskiego dla księżnej Kate, zmieniła postrzeganie tej techniki, czyniąc milowy krok w jej popularyzacji w kulturze masowej.
Anna Prill przygodę z haftem rozpoczęła dekadę temu, zapisując się na roczny kurs „Od podstaw do mistrza”, organizowany przez Klub Hafciarski przy Oddziale Gdańskim Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Zajęcia obejmowały naukę techniki, kompozycji i kolorystyki haftu szkół żukowskiej, wdzydzkiej, wejherowskiej, puckiej oraz złotogłowia kaszubskiego – złotnicy.
Tym co wyróżnia twórczość Anny Prill, jest umiejętność łączenia tradycji z nowymi trendami. Dodatkowym atutem projektów artystki są odniesienia do tradycji kaszubskiej, a także kociewskiej i starogdańskiej. Lokalność twórczości Anny Prill podkreślają pojawiające się w jej haftach bałtyckie bursztyny.
Prace artystki były wystawiane m.in. w Muzeum w Słupsku, Muzeum Włókiennictwa w Łodzi i Muzeum Kaszubskim w Kartuzach oraz na zagranicznych pokazach w Niemczech i Belgii.
Plany laureatki na przyszły rok skupiają się wokół promowania kultury regionu w ramach licznych warsztatów w Pruszczu Gdańskim i okolicach. Gratulujemy Pani Annie sukcesu i życzymy dalszego rozwoju!

zobacz także

Kościoły gotyckie w powiecie gdańskim
2024.06.13

W ramach trwającego od marca cyklu wykładów i wędrówek „Wydział Architektury PG w Domu Wiedemanna”, serdecznie zapraszamy na kolejne wyjątkowe wydarzenie. Już w czwartek 20 czerwca o „Kościołach gotyckich w powiecie gdańskim” opowie gość specjalny, dr Piotr Samól – a...


Dwie wystawy, Rajd 40 + i Noc Muzeów!
2024.05.22

Kultowe Ferrari Dino, Volvo P 1800 sławnego „Świętego”, Fiat Anny German i wiele innych wspaniałych samochodów, w ramach Rajdu 40+, który współtworzyliśmy z Automobilklub Morski . Do tego arcyciekawa wystawa malarstwa gdańskiego i bardzo udany wernisaż niezwykłych prac światowych ...


Wykład “Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego”
2024.05.17

Kolejna odsłona cyklu wykładów z Wydział Architektury PG już 23 maja (czwartek) o godzinie 18:00 w Domu Wiedemanna, przy ul. Krótkiej 6. Serdecznie zapraszamy na prelekcję arch. Tomasza Błyskosza, który przedstawi nam ciekawe wątki dotyczące historii Kościoła Podwyższenia Krzyża ...