Krótka 6

historia

Był sobie dom…
2024.04.11
Zdjęcia mieszkańców Pruszcza Gdańskiego, często skrzętnie skrywane w rodzinnych albumach, stanowią cenne źródło wiedzy o historii naszego miasta.
Dziś kolejny przykład; do naszych zasobów trafiła wykonana w 1977 roku fotografia rodzeństwa, na drugim planie ukazująca zbieg ulic Obrońców Wybrzeża i Wojska Polskiego. Mogłoby się wydawać, że to jedynie rodzinna pamiątka. Okazuje się jednak, że żadne z dotąd publikowanych zdjęć Pruszcza nie przedstawia domu mieszkalnego, widocznego na odległym planie kadru. Dom był oczywiście znany wielu starszym mieszkańcom tej części Pruszcza. Stanowił też powód sporów, co do jego konstrukcji. Nie ma zdjęć – nie ma rozstrzygnięć.
Jest zdjęcie, jest rozwiązanie zagadki. W obiekcie zastosowano konstrukcję szachulcową, zatem był to jeden z niewielu budynków o takim charakterze w całym mieście, zachowanym do późnych lat 70. XX w.! Na podstawie spisu mieszkańców powiatu Gdańskie Wyżyny z roku 1927 wnioskujemy, iż był to budynek mieszkalny – pod tym adresem znajdowały się trzy mieszkania. Z różnych przekazów wiemy, że taki stan rzeczy utrzymał się do kresu jego istnienia, czyli do końcówki lat 70.
Wzdłuż budynku widać rozpoznawalną do dzisiaj, niewielką alejkę osłoniętą z jednej strony drzewami. Prowadziła ona aż do bocznej furty muru parafialnego, a potem stała się główną osią dawnego cmentarza ewangelickiego. Dzisiaj w tym miejscu znajduje się posesja prywatna.
Historia tego domu jest historią otwartą. Przy tej okazji kolejny raz zachęcamy Państwa do dzielenia się z nami swoimi zdjęciami. Zapraszamy także wszystkich, którzy mogliby dopowiedzieć historię tego domu, jego ostatnich mieszkańców, ale także dzieje wszystkich innych budynków w Pruszczu, które powszechnie uznajemy za historyczne. Bo czym jest „budynek historyczny” bez swojej historii, nawet tej nowszej…?

zobacz także

Turystyka w I połowie XX wieku
2024.07.17

Urlop - mityczny i magiczny. Zdecydowanie za często uwięziony w wyobraźni i ograniczający się do snucia planów. Czy w codzienności przepełnionej obowiązkami, wspinaczką po szczeblach kariery i gonitwą za dobrami luksusowymi, choć część z nas znajdzie przestrzeń na odpoczynek? Tyd...


Historyczna wędrówka “Radunia i Kanał Raduni”
2024.07.10

Mało kto wie, że Kanał Raduni miewał cykliczne okresy "suche", kiedy zamykano go zazwyczaj na dwa tygodnie w celu oczyszczenia, pogłębienia i wykonania prac remontowych. Wówczas turystom odradzano wycieczek do Gdańska... A czy wiedzą Państwo, że na Kanale znajdowało się około 100 ...


Aussenarbeitslager Straschin – chyba mamy to!
2024.06.19

Istnienie podobozów obozu koncentracyjnego Stutthof w Pruszczu i Rusocinie było wiedzą ogólnie znaną. Ich dokładna lokalizacja wzbudzała jednak wątpliwości. Wystawa z 2021 r. w Domu Wiedemana poświęcona była zaginionym podobozom, których usytuowanie udało się jednoznacznie określ...