Krótka 6

aktualności

Czas Bożego Narodzenia w XX- leciu międzywojennym
2021.11.22
plakat
Jak wyglądały prawie sto lat temu świąteczne zakupy, kiermasze, spotkania, wreszcie – wigilijny wieczór w przedwojennych rodzinach na Pomorzu Gdańskim?
Trzeciego grudnia 2021 r. Dom Wiedemanna serdecznie zaprasza na wydarzenie “Czas Bożego Narodzenia w dwudziestoleciu międzywojennym”.
Rozpocznie się ono wykładem, który zostanie wygłoszony przez pracownika Referatu Ekspozycji i Dziedzictwa dr Annę Krüger. Autorka zabierze słuchaczy na wyprawę śladem dawnych świątecznych obyczajów. Będzie to niezwykła podróż w czasie pachnąca piernikami oraz innymi świątecznymi ciastami z możliwością ich degustacji. Wśród nich znajdą się miodownik, świąteczna strucla, keks czy marcepanowa rozeta przygotowane przez lokalną kawiarnię „Kafeteria Cynamon”.
Zrekonstruowany zostanie świąteczny stół, przy którym zasiądą członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Retrospekcja w typowych dla epoki odświętnych strojach. Rozbrzmiewać będą również dźwięki charakterystycznych dla regionu kolęd w wykonaniu utalentowanej absolwentki Akademii Muzycznej w Gdańsku Faustyny Hinc.
Świątecznego nastroju dopełni lśniąca srebrzyście choinka udekorowana unikatowymi ręcznie wykonanymi ozdobami pani Beaty Mierzejek, inspirowanymi domem jej dzieciństwa – czyli dzisiejszym Domem Wiedemanna na Krótkiej 6.

zobacz także

Dwór w Będzieszynie w całej okazałości!
2023.03.28

Pozostałości po cegielni, dawny park, a co z dworem? Przez wiele lat nie było wiadomo jak wygląda. Dziś prezentujemy w całej okazałości, z obu stron, pocztówkę prezentującą dwór w Będzieszynie. Według jej właściciela, Pana Adama, pasjonata historii z Pruszcza Gdańskiego, który...


Siła Raduni
2023.03.16

Energia odnawialna zaczyna zajmować należne jej miejsce w dyskusji na temat naszej przyszłości energetycznej. Temat nie jest jednak nowy, poruszany był już w roku 1929, w publikacji „Die Freie Stadt Danzig” Fritza Braun i Carla Lange. Artykuł poświęcony był elektrowniom wodny...


Otwarcie wystawy ,,Zaginione Podobozy” w Malborku
2023.03.08

Wczoraj w Muzeum Miasta Malborka wraz z Burmistrzem Miasta Malborka Marek Charzewski i Dyrektorem malborskiego muzeum Tomasz Agejczyk, otworzyliśmy naszą wystawę "Zaginione Podobozy Pruszcz Gdański – Rusocin." Podczas otwarcia okazało się, że choć dotyczy ona Pruszcza Gdańskiego i oko...