Krótka 6

aktualności

Czas Bożego Narodzenia w XX- leciu międzywojennym
2021.11.22
plakat
Jak wyglądały prawie sto lat temu świąteczne zakupy, kiermasze, spotkania, wreszcie – wigilijny wieczór w przedwojennych rodzinach na Pomorzu Gdańskim?
Trzeciego grudnia 2021 r. Dom Wiedemanna serdecznie zaprasza na wydarzenie “Czas Bożego Narodzenia w dwudziestoleciu międzywojennym”.
Rozpocznie się ono wykładem, który zostanie wygłoszony przez pracownika Referatu Ekspozycji i Dziedzictwa dr Annę Krüger. Autorka zabierze słuchaczy na wyprawę śladem dawnych świątecznych obyczajów. Będzie to niezwykła podróż w czasie pachnąca piernikami oraz innymi świątecznymi ciastami z możliwością ich degustacji. Wśród nich znajdą się miodownik, świąteczna strucla, keks czy marcepanowa rozeta przygotowane przez lokalną kawiarnię „Kafeteria Cynamon”.
Zrekonstruowany zostanie świąteczny stół, przy którym zasiądą członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Retrospekcja w typowych dla epoki odświętnych strojach. Rozbrzmiewać będą również dźwięki charakterystycznych dla regionu kolęd w wykonaniu utalentowanej absolwentki Akademii Muzycznej w Gdańsku Faustyny Hinc.
Świątecznego nastroju dopełni lśniąca srebrzyście choinka udekorowana unikatowymi ręcznie wykonanymi ozdobami pani Beaty Mierzejek, inspirowanymi domem jej dzieciństwa – czyli dzisiejszym Domem Wiedemanna na Krótkiej 6.

zobacz także

Otwarcie wystawy “Wysłodki Wybrane”
2022.11.26

WYSŁODKI WYBRANE czyli piątek z nowoczesną sztuką wykonaną w starodawnej technice - tempery jajowej, specjalność Rity Staszulonok. Obecnie jedno z najmocniejszych nazwisk w trójmiejskim świecie sztuki. Lekkość motywu zachwyca od pierwszego obrazu, w połączeniu z przyjaźnie kobiecą...


plakat
„Wysłodki wybrane” Rita Staszulonok
2022.11.16

„Wysłodki wybrane” pełne znaczeń od 25.11.2022 r. w Domu Wiedemanna w Pruszczu Gdańskim. Rita Staszulonok to jedna z najnowszych, a zarazem najbardziej dynamicznych gwiazd pomorskiej sceny artystycznej. Teraz zaświeci nam w mieście z którym zdecydowała się związać – w...


Wyróżnienie dla Domu Wiedemanna!
2022.11.16

W poniedziałek wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny konserwator zabytków dr Jarosław Sellin, oraz dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, dr hab. Katarzyna Zalasińska, wręczyli nagrody i wyróżnienia w prestiżowym konkursie „Zabytek Zadbany”. W gronie wyróżniony...