Krótka 6

aktualności

Czas Bożego Narodzenia w XX- leciu międzywojennym
2021.11.22
plakat
Jak wyglądały prawie sto lat temu świąteczne zakupy, kiermasze, spotkania, wreszcie – wigilijny wieczór w przedwojennych rodzinach na Pomorzu Gdańskim?
Trzeciego grudnia 2021 r. Dom Wiedemanna serdecznie zaprasza na wydarzenie “Czas Bożego Narodzenia w dwudziestoleciu międzywojennym”.
Rozpocznie się ono wykładem, który zostanie wygłoszony przez pracownika Referatu Ekspozycji i Dziedzictwa dr Annę Krüger. Autorka zabierze słuchaczy na wyprawę śladem dawnych świątecznych obyczajów. Będzie to niezwykła podróż w czasie pachnąca piernikami oraz innymi świątecznymi ciastami z możliwością ich degustacji. Wśród nich znajdą się miodownik, świąteczna strucla, keks czy marcepanowa rozeta przygotowane przez lokalną kawiarnię „Kafeteria Cynamon”.
Zrekonstruowany zostanie świąteczny stół, przy którym zasiądą członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Retrospekcja w typowych dla epoki odświętnych strojach. Rozbrzmiewać będą również dźwięki charakterystycznych dla regionu kolęd w wykonaniu utalentowanej absolwentki Akademii Muzycznej w Gdańsku Faustyny Hinc.
Świątecznego nastroju dopełni lśniąca srebrzyście choinka udekorowana unikatowymi ręcznie wykonanymi ozdobami pani Beaty Mierzejek, inspirowanymi domem jej dzieciństwa – czyli dzisiejszym Domem Wiedemanna na Krótkiej 6.

zobacz także

Zbiory Domu Wiedemanna stale rosną
2023.09.29

Ostatnio powiększyły się o kilka eksponatów, uzupełniając tym sposobem zbiory, związane z wystawą „Pora pić”, poświęconą historii picia trunków i ich opakowaniom, na terenie Gdańska i okolic. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem nie tylko w samym Pruszczu, ale także ...


Wykład o “Architekturze niechcianej…”
2023.09.29

Powoli żegnamy się z "Architekturą niechcianą..." na naszej sali wystaw czasowych. Dobrą okazją do zgłębienia tematu będzie wykład Marka Kozłow, który odbędzie się: 5 października, o godzinie 18:00. Serdecznie zapraszamy! ...


ZSO nr 1 z wizytą na wystawie
2023.09.22

Dziś z wizytą w Domu Wiedemanna Liceum Ogólnokształcące nr 1 przy ZSO nr 1 w Pruszczu Gdańskim, na wystawie „Architektura niechciana…” Dziękujemy klasom 1a, 1b, 1c i 4b za zainteresowanie i uwagę podczas lekcji historii przygotowanej przez Magdalenę Barganowską-Olbryś, współa...