Krótka 6

aktualności

Gdański dźwig w Domu Wiedemanna
2021.04.30
Dźwig towarowy
Unikatowy, wolnogdański dźwig towarowy przez dziesięciolecia ciężko pracował, będąc sercem windy wożącej posiłki pensjonariuszom dzisiejszego Domu Pomocy Społecznej w Zaskoczynie.
Zdemontowany czekał kilka lat, aby trafić do Domu Wiedemanna na ulicę Krótką 6 w Pruszczu Gdańskim.
– Nie używaną już maszynę zdemontowaliśmy podczas remontu poddasza DPS. Ponieważ zaciekawił nas staroświecki dziś mechanizm, oraz oryginalne napisy i tabliczki, postanowiliśmy go wraz z ówczesnym dyrektorem ośrodka, Waldemarem Dowgiertem, zabezpieczyć – mówi Starosta Powiatu Gdańskiego Stefan Skonieczny.
– Teraz, już z nowym dyrektorem, Panem Ryszardem Rybackim, przekazujemy go do Referatu Ekspozycji i Dziedzictwa Urzędu Miasta Pruszcz Gdański.
Umowę przekazania dźwigu podpisali wczoraj w Domu Wiedemanna, w obecności Starosty Stefana Skoniecznego i Senatora Ryszarda Świlskiego, Burmistrz Pruszcza Gdańskiego Janusz Wróbel i Dyrektor Ryszard Rywacki.
– Dźwig zbudowany został na przełomie lat 20-tych i 30-tych XX wieku w firmie J. Zimmermann Maschinenfabrik & Eisengiesserei, mieszczącej się przed II Wojną Światową na ul. Steindamm 4/7, czyli dzisiejszej Kamiennej Grobli. Przy budowie mechanizmu wykorzystano elementy wyprodukowane przez renomowaną wytwórnię urządzeń dźwigowych firmy Schindler z Karlsruhe – mówi Bartosz Gondek Kierownik Referatu Ekspozycji i Dziedzictwa Kulturowego – Maszyna jest kompletna. Posiada wszystkie oznaczenia i tabliczki znamionowe. Nie była też modernizowana za czasów PRL, stąd stanowi bardzo ciekawy zabytek przedwojennej techniki z naszych terenów. Po wyczyszczeniu i konserwacji, dźwig prezentowany będzie w Domu Wiedemanna, przy ulicy Krótkiej 6.

zobacz także

Erwin Elster oleje i akwarele
2024.10.01

Cichy obserwator europejskiej ekspresji i futurystów... Wybitny malarz, wychowanek Wojciecha Weissa i Juliana Fałata. Związany z powojennym Trójmiastem. ERWIN ELSTER W DOMU WIEDEMANNA Już 10 października zapraszamy na malarskie wydarzenie roku! Najwyższy czas, by dorobek ...


Ślady pruszczańskich Żydów
2024.09.13

Ludność żydowska w Pruszczu nigdy nie była liczną grupą, co potwierdza monografia „Historia Pruszcza Gdańskiego do 1989 roku”, gdzie tej grupie religijnej poświęcono zaledwie kilka zdań. Możemy się z niej dowiedzieć, że w 1910 roku w Pruszczu mieszkało ich 33, był to za...


Nabór wniosków do nagrody kulturalnej Burmistrza 2024
2024.09.12

Do dnia 30 września 2024 r. można zgłaszać kandydatury do nagrody Burmistrza Pruszcza Gdańskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w roku 2024. Nagroda może być przyznana osobom fizycznym lub osobom prawnym, a także innym podmi...