Krótka 6

historia

Grudzień to nie tylko święta
2021.12.29
ogłoszenie
W „słusznie minionej epoce” mieszkańcy Pruszcza, pochłonięci przygotowaniami do świąt, polujący na towary, by chociaż raz w roku było godnie i „bogato” nie zauważali, że obok ich codzienności, panujący starali się stworzyć byt równoległy, taką trochę próbę odciągnięcia mieszkańców od chrześcijańskich tradycji.
A zaczynało się wszystko już na początku grudnia. Zdesperowani rodzice biegali po sklepach papierniczych w poszukiwaniach brystolu i marszczonej bibuły, zwanej też „krepiną”. Zbliżała się bowiem „Barbórka”, świętowana także w szkołach podstawowych naszego miasta. Na lekcjach zajęć Praktyczno-Technicznych obowiązkowym zadaniem tych dni było wykonanie odświętnej czapki górnika, a ze wspomnianej krepiny robiono … pióra.
Na początku lat 70tych nowa ekipa rządząca chciała wykazać, że nastały nowe, lepsze czasy rozwoju kraju. Modne były grudniowe meldunki z całej Polski o wykonanym już całorocznym planie produkcji (przed „Barbórką” wykonanie planu rocznego mogły zgłaszać tylko kopalnie węgla). Nie inaczej było z pruszczańskimi zakładami pracy. I tak, w wydaniu Dziennika Bałtyckiego z 19 grudnia 1971 r., czytamy: „Pracownicy Przedsiębiorstwa Robót Instalacyjno-Montażowych Budownictwa Rolniczego w Pruszczu Gdańskim meldują o zrealizowaniu zamierzeń produkcyjnych na rok 1971 już 16 grudnia. Dzięki temu do końca roku przedsiębiorstwo podejmie dodatkowe prace w produkcji podstawowej o wartości 3 mln. złotych”. Już trzy dni później, 22 grudnia, w tym samym dzienniku: „Roczne zadania produkcyjne zrealizowały jako pierwsze w naszym województwie PBRol w Tczewie i Malborku, a następnie PBRol w Kwidzynie i Pruszczu Gdańskim i Przedsiębiorstwo Sprzętowo-Transportowe Budownictwa Rolniczego w Pruszczu Gdańskim”.
Nie wszystko szło w naszym mieście tak gładko. Usługi nie nastarczały. W wydaniu Dziennika z 18 grudnia 1971 r. trafiamy na niepokojące ogłoszenie: „Zarząd RSP „Śnieżka”, z uwagi na bardzo duży napływ zleceń i ograniczoną zdolność przerobową WSTRZYMUJE przyjmowanie zleceń na usługi prania bielizny z ekspresowym terminem wykonania od dnia 17.12. – 22.12. (włącznie) przez wszystkie nasze punkty przyjęć z terenu Trójmiasta i w Pruszczu Gdańskim.
Mieszkańców Pruszcza, ale tez całej Polski prasa utrzymywała w napięciu meldunkami o zbliżających się do polskich portów kolejnych statków z owocami cytrusowymi. Więc i tak na koniec tematy świąteczne „wygrywały”.

zobacz także

Turystyka w I połowie XX wieku
2024.07.17

Urlop - mityczny i magiczny. Zdecydowanie za często uwięziony w wyobraźni i ograniczający się do snucia planów. Czy w codzienności przepełnionej obowiązkami, wspinaczką po szczeblach kariery i gonitwą za dobrami luksusowymi, choć część z nas znajdzie przestrzeń na odpoczynek? Tyd...


Historyczna wędrówka “Radunia i Kanał Raduni”
2024.07.10

Mało kto wie, że Kanał Raduni miewał cykliczne okresy "suche", kiedy zamykano go zazwyczaj na dwa tygodnie w celu oczyszczenia, pogłębienia i wykonania prac remontowych. Wówczas turystom odradzano wycieczek do Gdańska... A czy wiedzą Państwo, że na Kanale znajdowało się około 100 ...


Aussenarbeitslager Straschin – chyba mamy to!
2024.06.19

Istnienie podobozów obozu koncentracyjnego Stutthof w Pruszczu i Rusocinie było wiedzą ogólnie znaną. Ich dokładna lokalizacja wzbudzała jednak wątpliwości. Wystawa z 2021 r. w Domu Wiedemana poświęcona była zaginionym podobozom, których usytuowanie udało się jednoznacznie określ...