Krótka 6

historia

Ilse Scheutzow w Pruszczu Gdańskim
2021.04.06
Jednym z pierwszych kontaktów, jaki nawiązała Ilse Scheutzow w Pruszczu Gdańskim była młoda dziewczyna, córka szanowanego ogrodnika Dorothea Zindel. Jak się miało okazać utalentowana muzycznie i aktorsko. Dzięki niej Ilse „weszła” w pruszczańskie „wyższe sfery”. Starania Ilse o ożywienie sennego miasteczka poprzez działalność artystyczną, dzięki pomocy Dory zaczęło spotykać się z coraz większym zainteresowaniem.
Prośby o występy miały początkowo charakter kameralny. Z czasem pani Ilse zaczęła przekonywać swoje znajome do bardziej zorganizowanych form artystycznych. Pierwsze występy miały miejsce jeszcze w roku 1919, a na każde następne zgłaszali się coraz to nowi chętni. Na przełomie lat 1919/1920 grupa wokół Ilse oraz zaprzyjaźnionej już z nią Dorothei Zindel była już na tyle aktywna, że postanawiła zawiązać Towarzystwo Muzyczne Pruszcz „Musikalische Vereinigung Praust”. Od samego początku pani Ilse mogła liczyć na wsparcie po sąsiedzku, tzn. właściciela znanego w Pruszczu i okolicy Johannesa Kresin, właściciela Hotelu Kresin (znanego szerzej jako Hotel Kucks). Kresin nie muzykował, jednak użyczał swoją salę na próby towarzystwa. Możemy przyjąć, że Hotel Kresin stał się nieformalną sceną Towarzystwa Śpiewaczego Pruszcz, co w tamtym czasie oznaczało także centrum życia artystycznego miejscowości. Ilse Scheuzow pozyskała do swojego zespołu także członków zasłużonych rodzin pruszczańskich.
Należały do nich między innymi: Klara Chill – żona przedsiębiorcy budowlanego Alfreda Chilla oraz jej córki i Hedwig Pietsch – żona miejscowego lekarza.
Grupa śpiewaczo-teatralna rozrosła się w krótkim czasie do kilkudziesięciu aktywnych członków. Dla miasteczka, liczącego 3000 mieszkańców był to rozmiar iście imponujący.
Ilse Scheutzow zadomowiła się w Pruszczu na dobre; w roku 1918 do miasta wrócił z frontu jej mąż Kurt. W następnych latach urodziło się dwoje z trójki dzieci państwa Scheutzow; Peter i Ingrid.
Dzięki swojej działalności na rzecz mieszkańców szybko zdobyła uznanie wśród pruszczan, a wielu z nich stało się z czasem jej przyjaciółmi. Państwo Scheutzow prowadzili bowiem bardzo intensywne życie towarzyskie, a ich dom stał się dla tego rodzaju rozrywek, jednym z najlepszych adresów.
O samej działalności grupy teatralnej i jej rozgłosie, wykraczającym poza granice Pruszcza, w następnym odcinku.
fot. pruszczańskie mieszkanie Państwa Scheutzow

zobacz także

Dwór w Będzieszynie w całej okazałości!
2023.03.28

Pozostałości po cegielni, dawny park, a co z dworem? Przez wiele lat nie było wiadomo jak wygląda. Dziś prezentujemy w całej okazałości, z obu stron, pocztówkę prezentującą dwór w Będzieszynie. Według jej właściciela, Pana Adama, pasjonata historii z Pruszcza Gdańskiego, który...


Siła Raduni
2023.03.16

Energia odnawialna zaczyna zajmować należne jej miejsce w dyskusji na temat naszej przyszłości energetycznej. Temat nie jest jednak nowy, poruszany był już w roku 1929, w publikacji „Die Freie Stadt Danzig” Fritza Braun i Carla Lange. Artykuł poświęcony był elektrowniom wodny...


Otwarcie wystawy ,,Zaginione Podobozy” w Malborku
2023.03.08

Wczoraj w Muzeum Miasta Malborka wraz z Burmistrzem Miasta Malborka Marek Charzewski i Dyrektorem malborskiego muzeum Tomasz Agejczyk, otworzyliśmy naszą wystawę "Zaginione Podobozy Pruszcz Gdański – Rusocin." Podczas otwarcia okazało się, że choć dotyczy ona Pruszcza Gdańskiego i oko...