Krótka 6

historia

Krótko o Pruszczańskich Aptekach
2021.08.11
dawna apteka
Na hasło „Apteka” pruszczanie ze starszym rodowodem kojarzą stary budynek przy ul. Grunwaldzkiej 33, który przez wiele dziesięcioleci mieścił jedyny tego rodzaju przybytek w Pruszczu. Wielu pruszczan wie też, że apteka mieściła się tam już przed wojną. Jeszcze w latach 60-tych rozpoznawalne były pojedyncze elementy starego jej wyposażenia.
Czy była to także pierwsza pruszczańska apteka? Nie!

W Kronice Hofmanna czytamy o początkach tutejszych farmaceutów. A ich historia sięga aż do lat 30tych XIX w., kiedy to w roku 1837, ówczesny nadprezydent Gdańska von Schön udziela aptekarzowi 2 klasy Hildebrandtowi koncesję na przeniesienie swojej apteki z Gdańska do Pruszcza. Hildebrandt prowadził swoją aptekę przy Lindenstraße 1 (dzisiejszym odcinku ul. Grunwaldzkiej, od Urzędu Miasta do mniej więcej ul. Mickiewicza). Punkt ten szybko wrósł zarówno w pejzaż punktów usługowych wsi, jak i w świadomość jej mieszkańców. Jeszcze wiele lat po przeniesieniu apteki w nowe miejsce dom ten nazywano potocznie „Starą Apteką”. W budynku tym mieszkał później pruszczański drukarz Max Gawlowski, z którego maszyn drukarskich zeszła „Kronika Hoffmanna”.
Aptekę przeniesiono z pierwotnego miejsca w roku 1868 do wybudowanego przez aptekarza Ferdinanda Runge, budynku przy Dirschauer Straße 28, to znaczy dzisiejszej Grunwaldzkiej 33!. W tym czasie apteka przechodzi ”z rąk do rąk”. W 1871 nabywa ją Heinrich Leopold Werner, a do początku XX w. miała ona jeszcze kilku właścicieli. Z czasem apteka przyjęła nazwę „Adler Apotheke”. Tę sama nazwę miała w tym czasie apteka w Sobowidzu, co mogłoby wskazywać na wspólny interes E. Benkmanna, właściciela w Pruszczu i Fr. Mierke w Sobowidzu.
Z pruszczańską apteką wiąże się historia Waltera Bruno Iltza, jednego z najwybitniejszych niemieckojęzycznych reżyserów teatralnych. Urodził się on w roku 1886 w Pruszczu, najprawdopodobniej w samym budynku apteki, która w latach 80tych XIX w. należała do jego ojca Ottomara Iltza. Budynek apteki posiadał na piętrze obszerne mieszkanie zajmowane przez kolejnych właścicieli, a które po wojnie zaadaptowano je na mniejsze mieszkania pracowników apteki.
Apteka przy Grunwaldzkiej przetrzymała dwie wojny światowe i komunę. Nie przetrzymała jednak zmiany ustrojowej lat 90tych, kiedy to przy Grunwaldzkiej 33 zadomowił się najpierw jeden z banków, a następnie przejęli go… stomatolodzy.

zobacz także

Zbiory Domu Wiedemanna stale rosną
2023.09.29

Ostatnio powiększyły się o kilka eksponatów, uzupełniając tym sposobem zbiory, związane z wystawą „Pora pić”, poświęconą historii picia trunków i ich opakowaniom, na terenie Gdańska i okolic. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem nie tylko w samym Pruszczu, ale także ...


Wykład o “Architekturze niechcianej…”
2023.09.29

Powoli żegnamy się z "Architekturą niechcianą..." na naszej sali wystaw czasowych. Dobrą okazją do zgłębienia tematu będzie wykład Marka Kozłow, który odbędzie się: 5 października, o godzinie 18:00. Serdecznie zapraszamy! ...


ZSO nr 1 z wizytą na wystawie
2023.09.22

Dziś z wizytą w Domu Wiedemanna Liceum Ogólnokształcące nr 1 przy ZSO nr 1 w Pruszczu Gdańskim, na wystawie „Architektura niechciana…” Dziękujemy klasom 1a, 1b, 1c i 4b za zainteresowanie i uwagę podczas lekcji historii przygotowanej przez Magdalenę Barganowską-Olbryś, współa...