Krótka 6

historia

Krótko o Pruszczańskich Aptekach
2021.08.11
dawna apteka
Na hasło „Apteka” pruszczanie ze starszym rodowodem kojarzą stary budynek przy ul. Grunwaldzkiej 33, który przez wiele dziesięcioleci mieścił jedyny tego rodzaju przybytek w Pruszczu. Wielu pruszczan wie też, że apteka mieściła się tam już przed wojną. Jeszcze w latach 60-tych rozpoznawalne były pojedyncze elementy starego jej wyposażenia.
Czy była to także pierwsza pruszczańska apteka? Nie!

W Kronice Hofmanna czytamy o początkach tutejszych farmaceutów. A ich historia sięga aż do lat 30tych XIX w., kiedy to w roku 1837, ówczesny nadprezydent Gdańska von Schön udziela aptekarzowi 2 klasy Hildebrandtowi koncesję na przeniesienie swojej apteki z Gdańska do Pruszcza. Hildebrandt prowadził swoją aptekę przy Lindenstraße 1 (dzisiejszym odcinku ul. Grunwaldzkiej, od Urzędu Miasta do mniej więcej ul. Mickiewicza). Punkt ten szybko wrósł zarówno w pejzaż punktów usługowych wsi, jak i w świadomość jej mieszkańców. Jeszcze wiele lat po przeniesieniu apteki w nowe miejsce dom ten nazywano potocznie „Starą Apteką”. W budynku tym mieszkał później pruszczański drukarz Max Gawlowski, z którego maszyn drukarskich zeszła „Kronika Hoffmanna”.
Aptekę przeniesiono z pierwotnego miejsca w roku 1868 do wybudowanego przez aptekarza Ferdinanda Runge, budynku przy Dirschauer Straße 28, to znaczy dzisiejszej Grunwaldzkiej 33!. W tym czasie apteka przechodzi ”z rąk do rąk”. W 1871 nabywa ją Heinrich Leopold Werner, a do początku XX w. miała ona jeszcze kilku właścicieli. Z czasem apteka przyjęła nazwę „Adler Apotheke”. Tę sama nazwę miała w tym czasie apteka w Sobowidzu, co mogłoby wskazywać na wspólny interes E. Benkmanna, właściciela w Pruszczu i Fr. Mierke w Sobowidzu.
Z pruszczańską apteką wiąże się historia Waltera Bruno Iltza, jednego z najwybitniejszych niemieckojęzycznych reżyserów teatralnych. Urodził się on w roku 1886 w Pruszczu, najprawdopodobniej w samym budynku apteki, która w latach 80tych XIX w. należała do jego ojca Ottomara Iltza. Budynek apteki posiadał na piętrze obszerne mieszkanie zajmowane przez kolejnych właścicieli, a które po wojnie zaadaptowano je na mniejsze mieszkania pracowników apteki.
Apteka przy Grunwaldzkiej przetrzymała dwie wojny światowe i komunę. Nie przetrzymała jednak zmiany ustrojowej lat 90tych, kiedy to przy Grunwaldzkiej 33 zadomowił się najpierw jeden z banków, a następnie przejęli go… stomatolodzy.

zobacz także

Plakat
Miejski konkurs fotograficzny
2023.03.29

Pierwsze dni wiosny, jak co roku zwiastują start kolejnej edycji miejskiego konkursu fotograficznego „Pruszcz zatrzymany w kadrze” Fanów Pruszcza Gdańskiego i pasjonatów fotografii zachęcamy zatem do udziału! Przedstaw Komisji Konkursowej znany lub mniej popularny zakątek Pruszcz Gdańs...


Dwór w Będzieszynie w całej okazałości!
2023.03.28

Pozostałości po cegielni, dawny park, a co z dworem? Przez wiele lat nie było wiadomo jak wygląda. Dziś prezentujemy w całej okazałości, z obu stron, pocztówkę prezentującą dwór w Będzieszynie. Według jej właściciela, Pana Adama, pasjonata historii z Pruszcza Gdańskiego, który...


Siła Raduni
2023.03.16

Energia odnawialna zaczyna zajmować należne jej miejsce w dyskusji na temat naszej przyszłości energetycznej. Temat nie jest jednak nowy, poruszany był już w roku 1929, w publikacji „Die Freie Stadt Danzig” Fritza Braun i Carla Lange. Artykuł poświęcony był elektrowniom wodny...