Krótka 6

wystawy

Kultowa broń i unikalne dokumenty
2022.09.13
Plakat
Kultowy pistolet VIS, karabin Mauser z fabryki w Radomiu, a także unikalne zdjęcia, dokumenty oraz wyposażenie przedwojennego polskiego żołnierza i marynarza. Dodatkowo uzupełnione planszami, przedstawiającymi dramatyzm obrony polskiego Wybrzeża w 1939 roku.
To wszystko już od piątku w Domu Wiedemanna w Pruszczu Gdańskim, na wystawie „Obrona Wybrzeża 1939.”
– Za nami pierwszy, przed nami zaś siedemnasty września. Dwie tragiczne rocznice roku 1939, które przypominają nam o tym, do czego prowadzą agresja i totalitaryzm. Wskazują również, że jeżeli w Europie trwa konflikt zbrojny, to nie dotyczy on jedynie kraju, w którym się toczy – mówi Burmistrz Pruszcza Gdańskiego, Janusz Wróbel.
– Zależało nam na tym, aby w kolejną rocznicę Września 1939 zaprezentować wystawę, która opowie nam o wydarzeniach sprzed 83 lat, rozgrywających się wokół nas, w Tczewie, Gdańsku, Gdyni. Jej tragizm i dramatyzm. Wydarzenia, które dzieją się wokół nas najlepiej działają na wyobraźnię – dodaje Bartosz Gondek, kierownik Referatu Ekspozycji i Dziedzictwa UM w Pruszczu Gdańskim.
“Wybrzeże1939.pl” to mobilne przedsięwzięcie, poświęcone obronie Wybrzeża w 1939 roku, które przedstawia naszą historię w inny, ciekawszy sposób. Jego autorem jest pasjonat historii, komandor rezerwy, Sebastian Draga.
Wystawa, która z pewnością zainteresuje tak miłośników historii, oraz militariów, otwarta zostanie wernisażem 16 października o godzinie 14:00.
Plakat

zobacz także

“Myśl polityczna Lecha Bądkowskiego” – spotkanie promocyjne
2024.07.24

W najbliższy wtorek, 30 lipca zapraszamy do Domu Wiedemanna na promocję książki o Lechu Bądkowskim – pisarzu, dziennikarzu, działaczu politycznym, ale przede wszystkim lokalnym patriocie. Lech Bądkowski odegrał istotną rolę w tworzeniu podstaw samorządności na Pomorzu jako autorytet dl...


Turystyka w I połowie XX wieku
2024.07.17

Urlop - mityczny i magiczny. Zdecydowanie za często uwięziony w wyobraźni i ograniczający się do snucia planów. Czy w codzienności przepełnionej obowiązkami, wspinaczką po szczeblach kariery i gonitwą za dobrami luksusowymi, choć część z nas znajdzie przestrzeń na odpoczynek? Tyd...


Historyczna wędrówka “Radunia i Kanał Raduni”
2024.07.10

Mało kto wie, że Kanał Raduni miewał cykliczne okresy "suche", kiedy zamykano go zazwyczaj na dwa tygodnie w celu oczyszczenia, pogłębienia i wykonania prac remontowych. Wówczas turystom odradzano wycieczek do Gdańska... A czy wiedzą Państwo, że na Kanale znajdowało się około 100 ...