Krótka 6

historia

Zaproszenie na Jubileusz Ochotniczej Straży Pożarnej
2021.06.23
Specyfika naszego miasta powoduje, że sukces tworzenia wystawy stałej w Domu Wiedemanna, zależy w dużym stopniu od Państwa szczodrości i zaufania, że dokumenty i eksponaty, docierające do nas, spotkają się z należytą uwagą i zostaną odpowiednio potraktowane.
I tak, ostatnio, panowie Piotr Mazurek i Piotr Wójcik, z Muzeum Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk przekazali Referatowi Ekspozycji i Dziedzictwa Kulturowego mały, ale bardzo cenny eksponat – Zaproszenie na Jubileusz 25-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Pruszczu, które to obchodzono 24 września 1933 r. Dokument w formie rozkładanego biletu, mimo swojego małego formatu, przekazuje nam wiele cennych informacji, nie tylko o samym święcie, ale także o znaczeniu strażaków ochotników w funkcjonowaniu i bezpieczeństwie ówczesnego Pruszcza.
Sama uroczystość zaplanowana została na niedzielę, 24 września o godz. 15.00. Z zawartych na zaproszeniu informacji wynika, że świętem tym żyła cała miejscowość.
Strona wewnętrzna zawiera skrótowy program uroczystości, które rozpoczyna koncert na rynku. Elementem tego koncertu była też zbiórka wszystkich zainteresowanych do przemarszu przez cały Pruszcz. O godzinie 16.00 wygłoszono mowę okolicznościową. Zaraz po niej, o 16.30, w Sali pana Kresin (Hotel Kucks) udostępniono bufet z kanapkami i kawą. Poczęstunek zaplanowano tak, by stanowił on swobodne, stopniowe przejście do zabawy tanecznej, na rzecz której właściciel hotelu pan Kresin udostępnił obydwie, znajdujące się w kompleksie sale. Zanim jednak doszło do tańców, uczestnicy mogli wysłuchać i obejrzeć występy artystyczne, na które przybyli artyści z teatru miejskiego w Gdańsku.
Impreza taka nie mogła odbyć się bez nieodzownej w tamtych czasach loterii „na rzecz”. Program nie zdradza jednak, kto miał być tym razem jej beneficjentem.
Przedmioty, które na pozór mogą nie przedstawiać dużej wartości, wartość tę mają.
Pamiętajmy tak, jak ma to miejsce w całej Europie, lokalne muzea tworzą lokalni mieszkańcy!
Zapraszamy!

zobacz także

5 lat Domu Wiedemanna!
2025.07.09

Podsumowanie historyczno-kulturalnej działalności Domu Wiedemanna (2020-2025) Latem 2025 roku mija pięć lat od otwarcia Domu Wiedemanna – jednej z najważniejszych instytucji kultury w Pruszczu Gdańskim. Miejsce to, mieszczące się w zabytkowym domu z przełomu XVIII i XIX wieku, niegdyś...


Otwarcie “Teatru Obrazów”
2025.07.09

Za nami pierwszy pokaz „Teatru obrazów”, nowego, wyjątkowego projektu, który łączy malarstwo, muzykę i słowo w intrygującą opowieść. Po raz pierwszy mamy okazję gościć wystawę w tak nietypowej, multimedialnej odsłonie. Sztuka Ryszarda Wojnickiego zaskakuje, momentami...


Gdzie pochowano Hugo Wiedemanna?
2025.07.09

13 maja 1905 roku po długiej chorobie zmarł dr Hugo Wiedemann, syn Hermanna. Lekarz, społecznik, zasłużony dla Pruszcza, a szczególnie dla rozwoju pruszczańskiej oświaty. Informowały o tym liczne nekrologi zamieszczone w prasie regionalnej i pomorskiej. Zabrakło jednak szczegółowych ...