Krótka 6

aktualności

Miejskie detale w gminnej ewidencji zabytków
2022.02.08
Pomnik znajdujący się przy ul. Grunwaldzkiej
Gminna Ewidencja Zabytków gromadzi wszelkie obiekty, których wartość historyczna, architektoniczna, czy kulturowa uprawnia do ich wpisania i należytej pieczy. W ostatnich dniach roku 2021 na listę trafiły między innymi cztery obiekty, świetnie znane mieszkańcom miasta. Nie są to jednak budynki, lecz smakowite, miejskie detale:
– Pomnik na Placu Wyzwolenia. Doskonale znany wszystkim pruszczanom obiekt, odsłonięty 27 sierpnia 1922 r, jako „Kriegerdenkmal” poświęcony żołnierzom pruskim, poległym w trakcie I. Wojny Światowej. Dla dzisiejszych mieszkańców stanowi charakterystyczny punkt orientacyjny w samym centrum miasta, świadek dawnego pruszczańskiego rynku.
– Fontanna w dawnym parku pruszczańskiej cukrowni. Wybudowana w latach 20-tych XX w., stanowiła część parku przy cukrowni w Pruszczu. Fontanna zasilana była wodą z pobliskiej Raduni. Kiedyś bardziej znana i zauważalna, w wyniku przebudowy układu drogowego miasta, mimo, że ciągle w tym samym miejscu, pozostaje trochę w cieniu. Do dzisiaj zachowana jest historyczna forma fontanny, posadowionej na planie kwadratu. W najwyższej środkowej części tego geometrycznego układu usytuowano postument, na którym usadowiono misę, z której wnętrza pierwotnie tryskała woda.
– Park przy dawnym dworze majątku Prausterfelde [Pruszcz Pole]. Zachował do dzisiejszego dnia najważniejsze jego elementy, to znaczy sam dwór, jak i okalający go park. Zabudowania folwarku z 3 ćw. XIX, stanowiły regularną kompozycję podkowy oraz reprezentacyjnej części mieszkalnej.
– Ogrodzenie willi przy ul. Chopina 22. Willa znana jest wszystkim pruszczanom, którzy choć raz przespacerowali się południową stroną ulicy Chopina. Okalający ją płot pochodzi z okresu budowy samej willi, to znaczy z 1897 r. Ogrodzenie jest metalowe, posadowione na tynkowanej podmurówce. Zachowały się jego dwa odcinki. Warto zatrzymać się przy nim na chwilę, by wyobrazić sobie jak wyglądały ogrodzenia podobnych willi w innych częściach Pruszcza Gdańskiego.
Cztery obiekty, każde z nich innego typu świadczą o zabytkowej różnorodności naszego miasta. Mogą też stanowić ciekawe punkty, według których można ułożyć interesujący, historyczny spacer. Łącznie do GEZ wprowadzono w 2021 roku ponad 80 nowych obiektów, co sprawiło, że Gminna Ewidencja Zabytków Miasta Pruszcz Gdański liczy obecnie 197 obiektów.

zobacz także

Otwarcie wystawy “Wysłodki Wybrane”
2022.11.26

WYSŁODKI WYBRANE czyli piątek z nowoczesną sztuką wykonaną w starodawnej technice - tempery jajowej, specjalność Rity Staszulonok. Obecnie jedno z najmocniejszych nazwisk w trójmiejskim świecie sztuki. Lekkość motywu zachwyca od pierwszego obrazu, w połączeniu z przyjaźnie kobiecą...


plakat
„Wysłodki wybrane” Rita Staszulonok
2022.11.16

„Wysłodki wybrane” pełne znaczeń od 25.11.2022 r. w Domu Wiedemanna w Pruszczu Gdańskim. Rita Staszulonok to jedna z najnowszych, a zarazem najbardziej dynamicznych gwiazd pomorskiej sceny artystycznej. Teraz zaświeci nam w mieście z którym zdecydowała się związać – w...


Wyróżnienie dla Domu Wiedemanna!
2022.11.16

W poniedziałek wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny konserwator zabytków dr Jarosław Sellin, oraz dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, dr hab. Katarzyna Zalasińska, wręczyli nagrody i wyróżnienia w prestiżowym konkursie „Zabytek Zadbany”. W gronie wyróżniony...