Krótka 6

aktualności

Miejskie detale w gminnej ewidencji zabytków
2022.02.08
Pomnik znajdujący się przy ul. Grunwaldzkiej
Gminna Ewidencja Zabytków gromadzi wszelkie obiekty, których wartość historyczna, architektoniczna, czy kulturowa uprawnia do ich wpisania i należytej pieczy. W ostatnich dniach roku 2021 na listę trafiły między innymi cztery obiekty, świetnie znane mieszkańcom miasta. Nie są to jednak budynki, lecz smakowite, miejskie detale:
– Pomnik na Placu Wyzwolenia. Doskonale znany wszystkim pruszczanom obiekt, odsłonięty 27 sierpnia 1922 r, jako „Kriegerdenkmal” poświęcony żołnierzom pruskim, poległym w trakcie I. Wojny Światowej. Dla dzisiejszych mieszkańców stanowi charakterystyczny punkt orientacyjny w samym centrum miasta, świadek dawnego pruszczańskiego rynku.
– Fontanna w dawnym parku pruszczańskiej cukrowni. Wybudowana w latach 20-tych XX w., stanowiła część parku przy cukrowni w Pruszczu. Fontanna zasilana była wodą z pobliskiej Raduni. Kiedyś bardziej znana i zauważalna, w wyniku przebudowy układu drogowego miasta, mimo, że ciągle w tym samym miejscu, pozostaje trochę w cieniu. Do dzisiaj zachowana jest historyczna forma fontanny, posadowionej na planie kwadratu. W najwyższej środkowej części tego geometrycznego układu usytuowano postument, na którym usadowiono misę, z której wnętrza pierwotnie tryskała woda.
– Park przy dawnym dworze majątku Prausterfelde [Pruszcz Pole]. Zachował do dzisiejszego dnia najważniejsze jego elementy, to znaczy sam dwór, jak i okalający go park. Zabudowania folwarku z 3 ćw. XIX, stanowiły regularną kompozycję podkowy oraz reprezentacyjnej części mieszkalnej.
– Ogrodzenie willi przy ul. Chopina 22. Willa znana jest wszystkim pruszczanom, którzy choć raz przespacerowali się południową stroną ulicy Chopina. Okalający ją płot pochodzi z okresu budowy samej willi, to znaczy z 1897 r. Ogrodzenie jest metalowe, posadowione na tynkowanej podmurówce. Zachowały się jego dwa odcinki. Warto zatrzymać się przy nim na chwilę, by wyobrazić sobie jak wyglądały ogrodzenia podobnych willi w innych częściach Pruszcza Gdańskiego.
Cztery obiekty, każde z nich innego typu świadczą o zabytkowej różnorodności naszego miasta. Mogą też stanowić ciekawe punkty, według których można ułożyć interesujący, historyczny spacer. Łącznie do GEZ wprowadzono w 2021 roku ponad 80 nowych obiektów, co sprawiło, że Gminna Ewidencja Zabytków Miasta Pruszcz Gdański liczy obecnie 197 obiektów.

zobacz także

Dwór w Będzieszynie w całej okazałości!
2023.03.28

Pozostałości po cegielni, dawny park, a co z dworem? Przez wiele lat nie było wiadomo jak wygląda. Dziś prezentujemy w całej okazałości, z obu stron, pocztówkę prezentującą dwór w Będzieszynie. Według jej właściciela, Pana Adama, pasjonata historii z Pruszcza Gdańskiego, który...


Siła Raduni
2023.03.16

Energia odnawialna zaczyna zajmować należne jej miejsce w dyskusji na temat naszej przyszłości energetycznej. Temat nie jest jednak nowy, poruszany był już w roku 1929, w publikacji „Die Freie Stadt Danzig” Fritza Braun i Carla Lange. Artykuł poświęcony był elektrowniom wodny...


Otwarcie wystawy ,,Zaginione Podobozy” w Malborku
2023.03.08

Wczoraj w Muzeum Miasta Malborka wraz z Burmistrzem Miasta Malborka Marek Charzewski i Dyrektorem malborskiego muzeum Tomasz Agejczyk, otworzyliśmy naszą wystawę "Zaginione Podobozy Pruszcz Gdański – Rusocin." Podczas otwarcia okazało się, że choć dotyczy ona Pruszcza Gdańskiego i oko...