Krótka 6

aktualności

Miejskie detale w gminnej ewidencji zabytków
2022.02.08
Pomnik znajdujący się przy ul. Grunwaldzkiej
Gminna Ewidencja Zabytków gromadzi wszelkie obiekty, których wartość historyczna, architektoniczna, czy kulturowa uprawnia do ich wpisania i należytej pieczy. W ostatnich dniach roku 2021 na listę trafiły między innymi cztery obiekty, świetnie znane mieszkańcom miasta. Nie są to jednak budynki, lecz smakowite, miejskie detale:
– Pomnik na Placu Wyzwolenia. Doskonale znany wszystkim pruszczanom obiekt, odsłonięty 27 sierpnia 1922 r, jako „Kriegerdenkmal” poświęcony żołnierzom pruskim, poległym w trakcie I. Wojny Światowej. Dla dzisiejszych mieszkańców stanowi charakterystyczny punkt orientacyjny w samym centrum miasta, świadek dawnego pruszczańskiego rynku.
– Fontanna w dawnym parku pruszczańskiej cukrowni. Wybudowana w latach 20-tych XX w., stanowiła część parku przy cukrowni w Pruszczu. Fontanna zasilana była wodą z pobliskiej Raduni. Kiedyś bardziej znana i zauważalna, w wyniku przebudowy układu drogowego miasta, mimo, że ciągle w tym samym miejscu, pozostaje trochę w cieniu. Do dzisiaj zachowana jest historyczna forma fontanny, posadowionej na planie kwadratu. W najwyższej środkowej części tego geometrycznego układu usytuowano postument, na którym usadowiono misę, z której wnętrza pierwotnie tryskała woda.
– Park przy dawnym dworze majątku Prausterfelde [Pruszcz Pole]. Zachował do dzisiejszego dnia najważniejsze jego elementy, to znaczy sam dwór, jak i okalający go park. Zabudowania folwarku z 3 ćw. XIX, stanowiły regularną kompozycję podkowy oraz reprezentacyjnej części mieszkalnej.
– Ogrodzenie willi przy ul. Chopina 22. Willa znana jest wszystkim pruszczanom, którzy choć raz przespacerowali się południową stroną ulicy Chopina. Okalający ją płot pochodzi z okresu budowy samej willi, to znaczy z 1897 r. Ogrodzenie jest metalowe, posadowione na tynkowanej podmurówce. Zachowały się jego dwa odcinki. Warto zatrzymać się przy nim na chwilę, by wyobrazić sobie jak wyglądały ogrodzenia podobnych willi w innych częściach Pruszcza Gdańskiego.
Cztery obiekty, każde z nich innego typu świadczą o zabytkowej różnorodności naszego miasta. Mogą też stanowić ciekawe punkty, według których można ułożyć interesujący, historyczny spacer. Łącznie do GEZ wprowadzono w 2021 roku ponad 80 nowych obiektów, co sprawiło, że Gminna Ewidencja Zabytków Miasta Pruszcz Gdański liczy obecnie 197 obiektów.

zobacz także

Turystyka w I połowie XX wieku
2024.07.17

Urlop - mityczny i magiczny. Zdecydowanie za często uwięziony w wyobraźni i ograniczający się do snucia planów. Czy w codzienności przepełnionej obowiązkami, wspinaczką po szczeblach kariery i gonitwą za dobrami luksusowymi, choć część z nas znajdzie przestrzeń na odpoczynek? Tyd...


Historyczna wędrówka “Radunia i Kanał Raduni”
2024.07.10

Mało kto wie, że Kanał Raduni miewał cykliczne okresy "suche", kiedy zamykano go zazwyczaj na dwa tygodnie w celu oczyszczenia, pogłębienia i wykonania prac remontowych. Wówczas turystom odradzano wycieczek do Gdańska... A czy wiedzą Państwo, że na Kanale znajdowało się około 100 ...


Aussenarbeitslager Straschin – chyba mamy to!
2024.06.19

Istnienie podobozów obozu koncentracyjnego Stutthof w Pruszczu i Rusocinie było wiedzą ogólnie znaną. Ich dokładna lokalizacja wzbudzała jednak wątpliwości. Wystawa z 2021 r. w Domu Wiedemana poświęcona była zaginionym podobozom, których usytuowanie udało się jednoznacznie określ...