Krótka 6

wystawy

Otwarcie wystawy plastyków UTW filii w Pruszczu Gdańskim
2023.06.09
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Pruszczu Gdańskim jest filią Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i działa pod patronem Uniwersytetu Gdańskiego. Słuchacze są mieszkańcami 25 miejscowości powiatu gdańskiego, a w każdym semestrze lokalny oddział zrzesza ok. 300 osób.
Dziś, na wernisażu Burmistrz Pruszcza Gdańskiego Janusz Wróbel, Senator Ryszard Świlski oraz Prezes filii Pani Elżbieta Urbanowicz oficjalnie otworzyli wystawę, która będzie dostępna w Domu Wiedemanna do 28 czerwca.
Wystawa malarstwa i rysunku nosząca tytuł “Najpierw był Pruszcz” jest artystycznym uhonorowaniem 15-lecia działania pruszczańskiego UTW, który powstał w wyniku wspólnej inicjatywy przedstawicieli UG, Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta w Pruszczu Gdańskim oraz Fundacji Pomocy Społecznej im. J.Beaumont.
Prężnie działającą grupą są plastycy, których chęci i zdolności odkryli i wspierali p.Urszula Niklas, p.Romana Karmasz i p.Ryszard Kul. Seniorzy mieli okazję uczestniczyć w plenerach malarskich, warsztatach artystycznych, ponadto wystawiali swoje prace na jubileuszach UTW, inauguracjach roku akademickiego, a także w uznanych galeriach m.in. w gdańskiej Galerii Za Murami czy w niemieckim Wiesbaden.
Pruszczańscy słuchacze deklarują, że wiek nie jest dla nich przeszkodą w rozwijaniu talentów i zainteresowań, a publiczne prezentacje dorobku artystycznego dają twórcom wiele radości i satysfakcji.

zobacz także

Turystyka w I połowie XX wieku
2024.07.17

Urlop - mityczny i magiczny. Zdecydowanie za często uwięziony w wyobraźni i ograniczający się do snucia planów. Czy w codzienności przepełnionej obowiązkami, wspinaczką po szczeblach kariery i gonitwą za dobrami luksusowymi, choć część z nas znajdzie przestrzeń na odpoczynek? Tyd...


Historyczna wędrówka “Radunia i Kanał Raduni”
2024.07.10

Mało kto wie, że Kanał Raduni miewał cykliczne okresy "suche", kiedy zamykano go zazwyczaj na dwa tygodnie w celu oczyszczenia, pogłębienia i wykonania prac remontowych. Wówczas turystom odradzano wycieczek do Gdańska... A czy wiedzą Państwo, że na Kanale znajdowało się około 100 ...


Aussenarbeitslager Straschin – chyba mamy to!
2024.06.19

Istnienie podobozów obozu koncentracyjnego Stutthof w Pruszczu i Rusocinie było wiedzą ogólnie znaną. Ich dokładna lokalizacja wzbudzała jednak wątpliwości. Wystawa z 2021 r. w Domu Wiedemana poświęcona była zaginionym podobozom, których usytuowanie udało się jednoznacznie określ...