Krótka 6

aktualności

Otwarcie wystawy “Wysłodki Wybrane”
2022.11.26
WYSŁODKI WYBRANE czyli piątek z nowoczesną sztuką wykonaną w starodawnej technice – tempery jajowej, specjalność Rity Staszulonok. Obecnie jedno z najmocniejszych nazwisk w trójmiejskim świecie sztuki. Lekkość motywu zachwyca od pierwszego obrazu, w połączeniu z przyjaźnie kobiecą aurą, stanowi przy okazji, całkowity kontrast do poprzedniej wystawy prac Zdzisława Beksińskiego.
Głównymi osiami narracji jest Brazylia i Pruszcz Gdański. Dalekie podróże i mała ojczyzna artystki. Wystawa niezwykłych prac skomponowanych specjalnie pod kątem ekspozycji w Domu Wiedemanna dostępna jest do połowy stycznia 2023.
Rita Staszulonok – artystka urodzona w Mińsku na Białorusi. Ukończyła Białoruską Państwową Akademię Sztuk Pięknych w specjalizacji sztuka monumentalno-dekoracyjna, zdobywając umiejętności w technice witraży, mozaiki, fresku, sgraffito, rysunku, malarstwa olejnego i temperowego. Po dwóch latach asystentury Rita otrzymała posadę instruktora malarstwa na tej samej uczelni.
W doświadczeniu zawodowym posiada ilustrowanie książek, murale, scenografie dla teatru, projekty przestrzenne.
Od 2010 związana z Pruszczem Gdańskim. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Laureatka Stypendium Polskiego Ministra Kultury Gaude Polonia, Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska, Stypendium Twórczego Marszałka Województwa Pomorskiego, Stypendium Twórczego Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Zawsze w drodze. Uczestniczka rezydencji artystycznych Instituto Sacatar w Brazylii i Can Serrat w Hiszpanii. Autorka około 20-tu wystaw indywidualnych. Brała udział w wystawach zbiorowych w Uzbekistanie, USA, Australii, Polsce, Bułgarii, Danii, Białorusi. Prace artystki znajdują się w Muzeum Sztuki Współczesnej w Mińsku, w Galerii Centrum w Krakowie, w kolekcji Instituto Sacatar w Brazylii oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce i na świecie.

zobacz także

“W kuchni i w pokoju…” – ceramika użytkowa
2024.11.20

Duży, dębowy stół, westfalka, ściany obłożone kolorowymi kaflami i charakterystyczna makatka z napisem chwalącym domowe cnoty i porządek. Porozkładane na kredensach, pięknie zdobione młynki do kawy, pudełka na przyprawy i serwantka pełna kolorowej zastawy stołowej. Jej otwarcie, a...


Trójmiasto. Przestrzenie nocy
2024.11.20

Magdalena Tuźnik, artystka związana z Trójmiastem od blisko 20 lat, porusza temat obecności człowieka w miejskim pejzażu na wystawie: „Trójmiasto. Przestrzenie nocy” Świat przedstawiony w obrazach artystki to współczesna rzeczywistość – miejsca, które znamy...


Historyczne elektrownie wodne
2024.10.30

Zapraszamy na ostatni wykład z cyklu realizowanego we współpracy z Politechniką Gdańską w tym roku. Spotkanie odbędzie się 21 listopada o godzinie 18:00, a poprowadzi je dr inż. arch. Bartosz Macikowski - wykładowca akademicki na Wydziale Architektury PG w katedrze Historii Teorii Archi...