Krótka 6

wystawy

Otwarcie wystawy ,,Zaginione Podobozy” w Malborku
2023.03.08
Wczoraj w Muzeum Miasta Malborka wraz z Burmistrzem Miasta Malborka Marek Charzewski i Dyrektorem malborskiego muzeum Tomasz Agejczyk, otworzyliśmy naszą wystawę “Zaginione Podobozy Pruszcz Gdański – Rusocin.” Podczas otwarcia okazało się, że choć dotyczy ona Pruszcza Gdańskiego i okolic jest bardzo tożsama dla historii Malborka. O tym, jak jest to istotne, pokazały komentarze na Sali i publikacje, jakie ukazały się po malborskim wernisażu.
Pruszczańska wystawa była przy okazji pierwszą, jaką otwierał w roli dyrektora malborskiego muzeum Tomasz Agejczyk, przypadła jej więc w lokalnym wymiarze historycznym – dosyć wyjątkowa rola.
O tym, że wystawa z Domu Wiedemanna jest zbieżna także z historią Malborka najlepiej świadczy fakt, że jeńcy z obozu w Malborku pracowali na polach w Skowarczu, mieszkali w szkole w Trąbkach, która była tą słynną polską szkołą Kunegundy Pawłowskiej, czy – co najważniejsze, budowali razem z węgierskimi Żydówkami lotnisko w Pruszczu Gdańskim i pracowali w tutejszej cukrowni.
Dodatkowo – wojenny Malbork to także węzeł kolejowy, cukrownia i lotnisko, będące wraz z fabryką samolotów, celem alianckich nalotów.
– Nie jest łatwa ekspozycja, bo mówi o trudnych sprawach, o trudnym czasie. Był dla nas już czasem historycznym, ale teraz coraz częściej obserwujemy go za wschodnią granicą, jako czas bieżący – stwierdził Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

zobacz także

Cykl wykładów z PG rozpoczęty!
2024.03.27

O kanale, nadającym miastu charakter na setki lat, o młynach, licznych mostkach i o żabach, które za sprawą doskonałych filtrów Kunsztu wodnego w XVII w. nie miały wstępu do Gdańska - profesor Jakub Szczepański z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej wczorajszym wykładem rozpocz...


Wykład „Historia i znaczenie Kanału Raduni”
2024.03.15

W ubiegłym miesiącu informowaliśmy o podpisaniu umowy o współpracy z Wydziałem Architektury Politechniki Gdańskiej. W efekcie wyżej wymienionego porozumienia, zapraszamy Państwa na pierwszy z cyklu wykładów pt.: „Historia i znaczenie Kanału Raduni”, który wygłosi pr...


Niezwykły eksponat z Muzeum Kaszubskiego
2024.03.14

Do zasobów Domu Wiedemanna dotarł niezwykłej wagi eksponat – dar Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach przekazany przez dyrektor Barbarę Kąkol. Jest nim niezwykle rzadki, wydany w bardzo niskim nakładzie album „Danzigs Befreiung”, ilustrujący przejmowanie Gdańska przez hitlerowców...