Krótka 6

wystawy

Otwarcie wystawy ,,Zaginione Podobozy” w Malborku
2023.03.08
Wczoraj w Muzeum Miasta Malborka wraz z Burmistrzem Miasta Malborka Marek Charzewski i Dyrektorem malborskiego muzeum Tomasz Agejczyk, otworzyliśmy naszą wystawę “Zaginione Podobozy Pruszcz Gdański – Rusocin.” Podczas otwarcia okazało się, że choć dotyczy ona Pruszcza Gdańskiego i okolic jest bardzo tożsama dla historii Malborka. O tym, jak jest to istotne, pokazały komentarze na Sali i publikacje, jakie ukazały się po malborskim wernisażu.
Pruszczańska wystawa była przy okazji pierwszą, jaką otwierał w roli dyrektora malborskiego muzeum Tomasz Agejczyk, przypadła jej więc w lokalnym wymiarze historycznym – dosyć wyjątkowa rola.
O tym, że wystawa z Domu Wiedemanna jest zbieżna także z historią Malborka najlepiej świadczy fakt, że jeńcy z obozu w Malborku pracowali na polach w Skowarczu, mieszkali w szkole w Trąbkach, która była tą słynną polską szkołą Kunegundy Pawłowskiej, czy – co najważniejsze, budowali razem z węgierskimi Żydówkami lotnisko w Pruszczu Gdańskim i pracowali w tutejszej cukrowni.
Dodatkowo – wojenny Malbork to także węzeł kolejowy, cukrownia i lotnisko, będące wraz z fabryką samolotów, celem alianckich nalotów.
– Nie jest łatwa ekspozycja, bo mówi o trudnych sprawach, o trudnym czasie. Był dla nas już czasem historycznym, ale teraz coraz częściej obserwujemy go za wschodnią granicą, jako czas bieżący – stwierdził Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

zobacz także

Zbiory Domu Wiedemanna stale rosną
2023.09.29

Ostatnio powiększyły się o kilka eksponatów, uzupełniając tym sposobem zbiory, związane z wystawą „Pora pić”, poświęconą historii picia trunków i ich opakowaniom, na terenie Gdańska i okolic. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem nie tylko w samym Pruszczu, ale także ...


Wykład o “Architekturze niechcianej…”
2023.09.29

Powoli żegnamy się z "Architekturą niechcianą..." na naszej sali wystaw czasowych. Dobrą okazją do zgłębienia tematu będzie wykład Marka Kozłow, który odbędzie się: 5 października, o godzinie 18:00. Serdecznie zapraszamy! ...


ZSO nr 1 z wizytą na wystawie
2023.09.22

Dziś z wizytą w Domu Wiedemanna Liceum Ogólnokształcące nr 1 przy ZSO nr 1 w Pruszczu Gdańskim, na wystawie „Architektura niechciana…” Dziękujemy klasom 1a, 1b, 1c i 4b za zainteresowanie i uwagę podczas lekcji historii przygotowanej przez Magdalenę Barganowską-Olbryś, współa...