Krótka 6

aktualności

Prace archeologiczne na terenie Pruszcza
2021.11.05
lodownia
Ze względu na swoją historię, Miasto Pruszcz Gdański, jest terenem na którym bardzo często odbywają się prace archeologiczne. Nie inaczej było i tej jesieni.
W efekcie rozmów Urzędu Miasta Pruszcz Gdański i Muzeum Archeologicznego, podjęto decyzję o przeprowadzeniu wyprzedzających prac archeologicznych na miejskich działkach, zlokalizowanych przy ul. Krótkiej 8-12.
Teren badań sąsiaduje z bardzo ważnym stanowiskiem archeologicznym zlokalizowanym w okolicach cukrowni. Od lat 30-tych XX wieku odkrywane tam były liczne groby z okresu od wczesnej epoki brązu po kulturę wielbarską. Prowadzone badania na ul. Krótkiej miały na celu weryfikację zasięgu cmentarzyska oraz ustalenie chronologii zasiedlenia tego obszaru. W wyniku prac ustalono, że najstarsze pozostałości archeologiczne pochodzą z okresu nowożytnego, od XVI-XVII wieku. Zabudowania z tego okresu znajdowały się w miejscu współcześnie istniejących budynków.
Odkryto fundamenty które są najprawdopodobniej lodownią należącą do dawnego zespołu ogrodowego Domu Wiedemanna. W trakcie badań natrafiono na liczne zabytki ruchome, takie jak fragmenty naczyń, barokowe kafle piecowe oraz monetę z XVIII w. Badaniami kierował Mateusz Janczyński z Pracowni Archeologicznej Pomerania.
Sporo dzieje się przy rewitalizowanym tzw. Domu Młynarza na ul. Wojska Polskiego 44, który w niedalekiej przyszłości stanie się nową siedzibą Urzędu Stanu Cywilnego. Podczas prac na podwórku budynku natrafiono na ślady XVIII i XX wiecznej zabudowy. Wizytujący inwestycje Inspektor Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zlecił miastu wykonanie badań archeologicznych, odsłonięcie murów do poziomu posadowienia oraz realizację nadzorów przy montażu mediów.

zobacz także

Religijność Żuław i Powiśla na przełomie XIV i XV wieku
2024.10.17

Zapraszamy na spotkanie z tłumaczem i redaktorem prac naukowych poświęconych średniowiecznym dziejom państwa zakonu krzyżackiego. Rozmowa z prof. dr hab. Radosławem Biskupem odbędzie się 24 października 2024 r. o godzinie 18:00 w Domu Wiedemanna, przy ul. Krótkiej 6 w Pruszczu Gdańskim....


Erwin Elster oleje i akwarele
2024.10.01

Cichy obserwator europejskiej ekspresji i futurystów... Wybitny malarz, wychowanek Wojciecha Weissa i Juliana Fałata. Związany z powojennym Trójmiastem. ERWIN ELSTER W DOMU WIEDEMANNA Już 10 października zapraszamy na malarskie wydarzenie roku! Najwyższy czas, by dorobek ...


Ślady pruszczańskich Żydów
2024.09.13

Ludność żydowska w Pruszczu nigdy nie była liczną grupą, co potwierdza monografia „Historia Pruszcza Gdańskiego do 1989 roku”, gdzie tej grupie religijnej poświęcono zaledwie kilka zdań. Możemy się z niej dowiedzieć, że w 1910 roku w Pruszczu mieszkało ich 33, był to za...