Krótka 6

historia

TECHMET i FAM – od przybytku głowa boli
2023.07.18
Niemal dokładnie 60 lat temu władze centralne, ku przerażeniu powiatowych i miejskich działaczy partyjnych, podjęły decyzję o wybudowaniu w Pruszczu dwóch dużych zakładów przemysłowych, które to miałyby ostatecznie zmienić dotychczasowy charakter miasta przetwórstwa rolnego. Mowa tu o słynnym TECHMECIE (Przedsiębiorstwie sprzętu technicznego) i FAMie (Fabryce Maszyn i Aparatury Mleczarskiej). Każdy z tych zakładów miał dać pracę około 400 osobom. I w tym problem.
Dziesięciotysięczny Pruszcz nie dysponował odpowiednimi zasobami, głównie mężczyzn, mogących stanowić tak pokaźne załogi ww. zakładów. Problem zauważyli również dziennikarze „Dziennika Bałtyckiego”, poświęcając tej kwestii obszerniejszy artykuł. Przytaczana jest w nim wypowiedź jednego z przedstawicieli władz powiatu, ciekawie charakteryzującej pruszczański rynek pracy: „Do pracy w Pruszczu już teraz dojeżdżają pełne dwa pociągi ludzi. A jak będzie dalej, może następne dwa pociągi?”. Dyrekcje większych zakładów Trójmiasta od dawna penetrowały tereny na Kociewiu i Kaszubach, by zapewnić ręce gotowe do pracy. Na rynku w Kościerzynie co ranek ustawiały się autokary, dowożące pracowników do Stoczni Gdańskiej. Autor tekstu miał już wizję następnych dwóch, tym razem pruszczańskich autobusów dla załóg Techmetu i Famu.
Sytuacja braku kadry do pracy była na tyle poważna, że dyrekcje Techmetu i Famu, które miały już niewiele czasu na skompletowanie załóg, poważnie podchodziły do koncepcji zatrudniania kobiet, na tych stanowiskach, na które pozwalały ówczesne przepisy pracy.
Przyciągnięcie pracowników wizją przydziału mieszkań było o tyle nierealne, że właśnie w Pruszczu występował głód budownictwa mieszkaniowego, który nie mógł znaleźć rozwiązania już od kilkunastu lat.
Tak więc początek zakładów, które w późniejszych latach na trwałe wpisały się w krajobraz miasta, nie należał do najłatwiejszych. Permanentny brak rąk do pracy w Trójmieście, ale też w Pruszczu pozostał jeszcze na wiele lat jedną z większych bolączek.
Fotografie przedstawiają budynki mieszczące dawniej siedziby FAM-u i Techmetu.

zobacz także

Stanisław Horno-Popławski. Rzeźby kamienne i odlewy z brązu.
2025.01.15

Poeta współczesnej rzeźby, sopocianin, artysta narodowy Gruzji. Człowiek, o którym mówi się, że „nauczył kamienie śpiewać”. Po śmierci Stanisława Horno Popławskiego, zachowana w rodzinnie, twórcza spuścizna trafiła do Bydgoszczy. 1 lutego 2025 roku jego dzieła powrócą...


Konferencja “07 zgłoś się”
2025.01.03

Zapraszamy na dwudniową konferencję interdyscyplinarną poświęconą kultowej postaci Porucznika Sławomira Borewicza, bohatera serialu "07 zgłoś się" oraz serii wydawniczej "Ewa wzywa 07," obchodzących już 35 lat od zakończenia. Mimo że seria wydawnicza odeszła w zapomni...


Gazeta Gdańska z 31.12.1923 r.
2024.12.31

Początek nowego roku to dla wielu z nas symboliczny moment na zamknięcie starego rozdziału swojego życia i rozpoczęcie kolejnego. Pełni nadziei na spokojną przyszłość i z niegasnącą ciekawością wobec nadchodzących wydarzeń, spoglądamy w kierunku Nowego Roku, szukając ...