Krótka 6

historia

TECHMET i FAM – od przybytku głowa boli
2023.07.18
Niemal dokładnie 60 lat temu władze centralne, ku przerażeniu powiatowych i miejskich działaczy partyjnych, podjęły decyzję o wybudowaniu w Pruszczu dwóch dużych zakładów przemysłowych, które to miałyby ostatecznie zmienić dotychczasowy charakter miasta przetwórstwa rolnego. Mowa tu o słynnym TECHMECIE (Przedsiębiorstwie sprzętu technicznego) i FAMie (Fabryce Maszyn i Aparatury Mleczarskiej). Każdy z tych zakładów miał dać pracę około 400 osobom. I w tym problem.
Dziesięciotysięczny Pruszcz nie dysponował odpowiednimi zasobami, głównie mężczyzn, mogących stanowić tak pokaźne załogi ww. zakładów. Problem zauważyli również dziennikarze „Dziennika Bałtyckiego”, poświęcając tej kwestii obszerniejszy artykuł. Przytaczana jest w nim wypowiedź jednego z przedstawicieli władz powiatu, ciekawie charakteryzującej pruszczański rynek pracy: „Do pracy w Pruszczu już teraz dojeżdżają pełne dwa pociągi ludzi. A jak będzie dalej, może następne dwa pociągi?”. Dyrekcje większych zakładów Trójmiasta od dawna penetrowały tereny na Kociewiu i Kaszubach, by zapewnić ręce gotowe do pracy. Na rynku w Kościerzynie co ranek ustawiały się autokary, dowożące pracowników do Stoczni Gdańskiej. Autor tekstu miał już wizję następnych dwóch, tym razem pruszczańskich autobusów dla załóg Techmetu i Famu.
Sytuacja braku kadry do pracy była na tyle poważna, że dyrekcje Techmetu i Famu, które miały już niewiele czasu na skompletowanie załóg, poważnie podchodziły do koncepcji zatrudniania kobiet, na tych stanowiskach, na które pozwalały ówczesne przepisy pracy.
Przyciągnięcie pracowników wizją przydziału mieszkań było o tyle nierealne, że właśnie w Pruszczu występował głód budownictwa mieszkaniowego, który nie mógł znaleźć rozwiązania już od kilkunastu lat.
Tak więc początek zakładów, które w późniejszych latach na trwałe wpisały się w krajobraz miasta, nie należał do najłatwiejszych. Permanentny brak rąk do pracy w Trójmieście, ale też w Pruszczu pozostał jeszcze na wiele lat jedną z większych bolączek.
Fotografie przedstawiają budynki mieszczące dawniej siedziby FAM-u i Techmetu.

zobacz także

Turystyka w I połowie XX wieku
2024.07.17

Urlop - mityczny i magiczny. Zdecydowanie za często uwięziony w wyobraźni i ograniczający się do snucia planów. Czy w codzienności przepełnionej obowiązkami, wspinaczką po szczeblach kariery i gonitwą za dobrami luksusowymi, choć część z nas znajdzie przestrzeń na odpoczynek? Tyd...


Historyczna wędrówka “Radunia i Kanał Raduni”
2024.07.10

Mało kto wie, że Kanał Raduni miewał cykliczne okresy "suche", kiedy zamykano go zazwyczaj na dwa tygodnie w celu oczyszczenia, pogłębienia i wykonania prac remontowych. Wówczas turystom odradzano wycieczek do Gdańska... A czy wiedzą Państwo, że na Kanale znajdowało się około 100 ...


Aussenarbeitslager Straschin – chyba mamy to!
2024.06.19

Istnienie podobozów obozu koncentracyjnego Stutthof w Pruszczu i Rusocinie było wiedzą ogólnie znaną. Ich dokładna lokalizacja wzbudzała jednak wątpliwości. Wystawa z 2021 r. w Domu Wiedemana poświęcona była zaginionym podobozom, których usytuowanie udało się jednoznacznie określ...