Krótka 6

wystawy

Wyczółkowski nieformalnie w Pruszczu Gdańskim
2023.10.03

Wakacyjne, nastrojowe, posiadające niesamowitą historię. Co najważniejsze, pochodzące z prywatnych zbiorów, więc niemożliwe do zobaczenia w żadnym muzeum.

Miasto Pruszcz Gdański, Bydgoskie Centrum Sztuki i Sopocki Dom Aukcyjny w partnerstwie z NDI Development zapraszają do Domu Wiedemanna na wystawę kameralnych prac Leona Wyczółkowskiego, które opuszczą ściany prywatnych kolekcji tylko na dziewięć dni – od 14 do 22 października 2023 r.

– Kolejny raz w naszym mieście pojawia się wielkie nazwisko. To fantastyczne dopełnienie wszystkiego, co dzieje się w nowoczesnym i dynamicznym Pruszczu Gdańskim – mówi Burmistrz Janusz Wróbel.

Prezentacja prac Leona Wyczółkowskiego stanowi niejako suplement do największych wystaw monograficznych młodopolskiego malarza.

– Dzięki współpracy z Bydgoskim Centrum Sztuki i Sopockim Domem Aukcyjnym, kolejny raz udało się nam dobrać dzieła, nie udostępnione na co dzień szerszej publiczności – dodaje Bartosz Gondek z Referatu Ekspozycji i Dziedzictwa Urzędu Miasta w Pruszczu Gdańskim. – To cykliczny precedens, nie podejmowany przez żadną z okolicznych instytucji kultury.

Wystawa wprowadza odbiorcę w nieformalny świat artysty, którego oczami zwiedzamy Kraków, słuchamy muzyki lirnika, zachwycamy się „Świerkiem”, który zdobi zacny krakowski dom zastępcy redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”.  Coś takiego, właśnie w tej- nieoficjalnej- konfiguracji, w wykonaniu Wyczółkowskiego, więcej nie będzie można już zobaczyć.

Plakat Wyczółkowski nieformalnie 14-23 października 2023

zobacz także

Wystawa “Zanim powstał SMS…” w UG
2023.11.23

JUŻ JEST! Na Wydziale Historycznym UG można oglądać wystawę "Zanim powstał SMS: bilet wizytowy i związany z nim obyczaj", czyli butikowo-lifestylowy projekt Dawny Pruszcz Dom Wiedemanna - Krótka 6 . Podczas otwarcia wystawy, w ramach cyklu "Piątek na Historycznym", krótki autorski wykła...


Odyseja z okiem
2023.11.23

O absurdach służby zdrowia trudno jeszcze cokolwiek napisać... Ale szkoda byłoby pozbawić Państwa pysznej historii, jaka przydarzyła się jednemu z pracowników pruszczańskich zakładów pracy, opisanej w "Dzienniku Bałtyckim" dokładnie 60 lat temu (wydanie: Niedziela 17 i poniedziałek...


Firma Johannes Schulz – wysokiej rangi mistrz budowlany
2023.11.14

Zbiory Domu Wiedemanna powiększyły się o pozycję książkową, która okazała się nie lada rarytasem. Mowa o historycznym opracowaniu gdańskiego szpitala przy ul. Łąkowej – St. Marien-Krankenhaus (dzisiejszy Dwór Uphagena). Oprócz niezaprzeczalnej wartości historycznej publikacji, ...